Łódź: historyczny budynek IV LO będzie piękny jak przed laty

Zabytkowa siedziba IV Liceum Ogólnokształcącego im. Emilii Sczanieckiej w Łodzi, mieszcząca się przy ul. Pomorskiej 16, już wkrótce przejdzie gruntowny remont elewacji oraz ogrodzenia. Budynek, pierwotnie zaprojektowany na potrzeby banku, od ponad wieku jest symbolem edukacji i historii miasta. Renowacja pozwoli przywrócić mu dawny blask, czyniąc go jeszcze piękniejszym i bardziej funkcjonalnym. Prace remontowe IV LO mają zakończyć się do końca 2025 roku.

IV LO od lat wyróżnia się nie tylko doskonałym poziomem nauczania, ale również okazałym, neorenesansowym gmachem, który przykuwa uwagę kolumnami w stylu jońskim, boniowaniem i efektownymi oknami. Szkoła rozpoczęła swoją działalność w 1903 roku, kiedy przeniesiono ją do obecnej siedziby z ul. Cegielnianej 64 (dzisiejsza ul. Jaracza 28). Wcześniej funkcjonowała jako „Żeńskie Rosyjskie Gimnazjum Rządowe”. Neorenesansowy gmach zaprojektował łódzki architekt Franciszek Chełmiński. Po odzyskaniu niepodległości, w 1920 roku Ministerstwo Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego nadało szkole status pierwszego w Łodzi Państwowego Gimnazjum Żeńskiego.

Wkrótce potem nadano jej imię Emilii Sczanieckiej, co uczczono uroczystością z udziałem marszałka Piłsudskiego. Podczas II wojny światowej szkoła została zamknięta, a budynek przeznaczono na „Soldatenheim” – dom wypoczynkowy dla żołnierzy niemieckich. Po wojnie, w lutym 1945 roku, gimnazjum wznowiło działalność, a w 1959 roku zostało przekształcone w szkołę koedukacyjną. W latach 80. przeprowadzono modernizację, która wyposażyła szkołę w nowoczesny sprzęt audiowizualny. Od 2007 roku IV LO realizuje międzynarodowy program matury IB.

Remont szkoły będzie realizowany w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Obecnie trwają prace projektowe, a roboty budowlane rozpocząć się mają w czerwcu. Planowana modernizacja obejmie kompleksową renowację frontowej elewacji, odnowienie prześwitów bramowych i ich wrót, konserwację oraz odtworzenie stolarki okiennej i drzwiowej oraz naprawę ogrodzenia po stronie południowej i zachodniej, zgodnie z historycznym wzorem. Jak podkreśla dyrektorka szkoły, Katarzyna Felde, inwestycja idealnie wpisuje się w rewitalizację łódzkiego Śródmieścia, przywracając blask jednej z najważniejszych placówek edukacyjnych miasta. Prace remontowe mają zakończyć się do końca 2025 roku, jednak wykonawca deklaruje, że możliwe jest ich zakończenie już w październiku. Koszt modernizacji wynosi około 2 mln zł.

Źródło: lodz.pl

Czytaj też: Edukacja | Łódź | Renowacja | Elewacja | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie