Łódź jakiej nie znacie. Świetlna ulica wkrótce zostanie otwarta

W ramach budowy Nowego Centrum Łodzi między ulicą Kilińskiego a aleją Scheiblerów powstała nowa, dwupoziomowa ulica. Auta będą poruszać się pod ziemią, z kolei na powierzchni powstała przestrzeń dla pieszych i rowerzystów. Świetlna ulica zostanie otwarta już w lipcu.

W ramach inwestycji powstała podziemna droga, której długość wynosi 500 metrów. Nowa ulica łączy ul. Kilińskiego z rondem pod al. Rodziny Scheiblerów.

Kończymy długo wyczekiwaną inwestycję. Jeśli wszystkie odbiory pójdą po naszej myśli, nową drogą podziemną pojedziemy już w lipcu. W tym tygodniu rozpoczęliśmy testowanie oświetlenia na trakcie pieszym nad tunelem. W kolejnych dniach rozpoczniemy ostateczne procedury, które pozwolą oddać inwestycję do użytkowania – mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.

Świetlna ulica w części podziemnej ma dwukierunkową jezdnię (po jednym pasie ruchu w obu kierunkach) i biegnie sześć metrów pod ziemią. Wjazd do niej znajduje się między budynkami PGE a biurowcem mBanku.

Kierowcy będą mogli korzystać z podziemnych parkingów, do których prowadzi siedem zjazdów. Największy będzie miał trzy poziomy i będzie mógł pomieścić 300 samochodów. Parking ten powstanie pod rynkiem imienia K. Kobro.


Ciekawie prezentuje się przestrzeń na powierzchni. Zbudowano tam podwórzec miejski, który ma przyciągać mieszkańców i turystów. Świetlna ulica ma charakterystyczne lampy, które świecą na różne kolory. Część dla pieszych uzupełniono o nową zieleń oraz meble miejskie. Miasto posadziło tu kilkanaście nowych drzew i kilkaset krzewów.

Wspomniane lampy podzielone zostały na dwie grupy – pierwsza będzie świecić cały czas, a druga jedynie w określonych porach. Trakt będzie też oświetlony latarniami. Atrakcją nowej przestrzeni ma być fontanna.

fot. łódź.pl

Czytaj też: Łódź | Urbanistyka | Miasto | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły