Łódź: jeszcze w tym roku posadzą ponad 300 tys. nowych drzew i krzewów

Nowe nasadzenia zieleni w Łodzi to efekt kilku podmiotów. W ten sposób miasto chce zrekompensować straty po wichurach i uszkodzeniach oraz szykuje się na nadejście wiosny.

Ponad 3 tysiące drzew pojawi się w tym roku za sprawą Zarządu Zieleni Miejskiej i Zarządu Inwestycji Miejskich. Ponad 300 tys. krzewów, bylin i traw zaplanowanych jest przy łódzkich inwestycjach. To właśnie jesień jest tą porą roku, kiedy w mieście pojawia się najwięcej nasadzeń. Drzewa mają większą szansę przyzwyczaić się do nowego miejsca.

Zarząd Inwestycji Miejskich posadzi w Łodzi w 2019 roku ok. 2 tys. drzew oraz 35 tys. krzewów, bylin i traw. Podczas jesiennych nasadzeń, które rozpoczęliśmy nasadzimy 1,2 tys. drzew i 300 tys. krzewów – czytamy w oświadczeniu Zarządu Inwestycji Miejskich.

Część z nich posadzonych zostanie w rewitalizowanym centrum Łodzi, gdzie dodatkowo wyposażone zostaną w systemy nawadniania, oraz zamontowane zostaną czujniki wilgoci w zieleńcach, które automatycznie uruchomią system nawadniania w zależności od potrzeb roślin. Sadzimy rozmaite gatunki. Wśród mniejszych nasadzeń będą to np. róże, derenie i berberysy. Drzewa to będą przede wszystkim graby, lipy i klony. Niektóre z nich będą nawet 8-metrowe.

Nowe drzewa i krzewy pojawią się nie tylko w centrum Łodzi. W ramach przebudowy dróg i inwestycji osiedlowych uzupełnione zostaną również dotychczas istniejące szpalery drzew i zieleńce. Dla przykładu na trasie W-Z w okolicy ronda Inwalidów, na osiedlu Montwiłła-Mireckiego, czy  w łódzkich parkach. O to zadba Zarząd Zieleni Miejskiej, który zasadzi 1 300 nowych drzew. Co ciekawe, wśród inwestycji Zarządu Zieleni Miejskiej znajdzie się aż 270 drzew w miejscach wskazanych przez łodzian w ramach budżetu obywatelskiego.

Drzewa, które w 2019 roku zasadzi Zarząd Zieleni Miejskiej to gatunki odporne na miejskie warunki. Będą to głównie lipy, brzozy, klony i głogi.

źródło: UM Łódź

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły