Łódź: kilkadziesiąt nowych fotopułapek w walce z dzikimi wysypiskami śmieci

Kilkadziesiąt nowych fotopułapek pojawi się na terenie Łodzi. Urządzenia montuje Straż Miejska, która dzięki nim będzie walczyć z nielegalnymi wysypiskami śmieci.

Zakup fotopułapek był możliwy dzięki Budżetowi Obywatelskiemu. O ich zakupie zdecydowali więc sami łodzianie. W sumie na terenie miasta pojawi się trzydzieści urządzeń. Sprzęt będzie wykorzystywany na terenie całej Łodzi, a mieszkańcy sami mogą decydować, gdzie taka fotopułapka na śmiecących powinna zawisnąć.

Nowe fotopułapki są świadectwem tego, iż łodzianie dostrzegają problem dzikich wysypisk na terenie naszego miasta. Ich specyfiką jest to, że powstają na trudno dostępnych obszarach Łodzi. Ze względu na to, nie jesteśmy w stanie patrolować ich w sposób stały. Fotopułapki są więc narzędziem, które pozwoli nam na zwiększenie wykrywalności, a co za tym idzie, także większe sankcjonowanie sprawców podrzucania śmieci. Do tej pory mieliśmy kilka fotopułapek, teraz będziemy mieli ich kilkadziesiąt. Oczywiście, nie wskażę miejsc, gdzie będą zamontowane. Będzie to jednak znaczący krok w stronę poprawy czystości w naszym mieście – powiedział Patryk Polit, komendant Straży Miejskiej w Łodzi.

Fotopułapka jest przystosowana do działania zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Uruchamiana jest, gdy wyczuje ruch. W okresie dwóch tygodni potrafi zrobić nawet do 7 tysięcy zdjęć, które później strażnicy miejscy przeglądają i na ich podstawie identyfikują osoby, wyrzucające śmieci na dzikie wysypiska.

Karą przewidzianą za nielegalne wyrzucanie śmieci jest mandat do wysokości 500 złotych. Istnieje też możliwość, w skrajnych przypadkach, do zgłoszenia sprawy do sądu. Straż Miejska w Łodzi jednocześnie nakazuje sprawcy uprzątnięcie zaśmieconego terenu.


Z jednej strony widzimy zaśmiecone miejsca i jesteśmy zbulwersowani tym, iż są wśród nas tacy, którzy dopuszczają się nielegalnego wyrzucania śmieci. Z drugiej strony, sami już działamy na poprawę czystości w mieście, zgłaszając takie wysypiska albo organizując się w grupy oczyszczające miasto. Nie mniej, to i tak było tylko leczenie objawów. Dzięki temu, że w Budżecie Obywatelskim znalazły się projekty dotyczące zakupu fotopułapek, będziemy mogli przejść do kolejnego kroku, czyli łapania zaśmiecających miasto. Trzydzieści nowych fotopułapek to będzie znaczący wzrost tej mocy. Jako radni wielokrotnie otrzymaliśmy pytania, gdzie można zgłaszać potencjalne miejsca do zawieszenia urządzeń rejestrujących, więc warto wskazać takie miejsce Straży Miejskiej – poinformował Marcin Hencz, radny Rady Miejskiej w Łodzi.

Dodatkowo dzikie wysypiska można zgłaszać kontaktując się z Oddziałem Oczyszczania Miasta oraz Strażą Miejską.

Czytaj też: Ciekawostki | Łódź | Ekologia | whiteMAD na Instagramie

źródło: UM Łódź