Kapelusz Anatola

Łódź: modernistyczny pawilon „Kapelusz Pana Anatola” będzie wyremontowany

Kapelusz Anatola to modernistyczny dom towarowy, który zaprojektował Aleksander Zwierko. Po 60 latach budynek doczeka się remontu.

Pawilon Kapelusz Anatola zbudowano w 1964 roku. Budynek powstał jako obiekt handlowo-usługowy. Towarzyszy mu zespół czterech dziesięciopiętrowych bloków na osiedlu Kurak w południowej części miasta. Wiosną 2020 roku Łódzki Konserwator Zabytków wszczął procedurę wpisu pawilonu do rejestru zabytków. Jako uzasadnienie podał wtedy, że: “całość stanowi cenny w skali ponadlokalnej przykład architektury modernistycznej o zachowanej pierwotnej funkcji”.

Budynek wzniesiono z żelbetu. Jego ściany wykonane są z cegły ceramicznej. Pawilon jest całkowicie przeszklony, wybudowano go na planie zbliżonym do okręgu. Co ciekawe, w środku znajduje się niewielki dziedziniec. Całość przykryto dachem wysuniętym przed fasadę budynku. To właśnie dach sprawił, ze budynek zyskał nazwę “Kapelusz Anatola”. Dodatkowo nazwa nawiązuje do filmu Jana Rybkowskiego “Kapelusz Pana Anatola”.

Prace modernizacyjne budynku ruszyły jesienią 2020 r. i zakończą się jesienią 2021 r. W środku powstanie miejska przychodnia dla 5 tysięcy pacjentów. Będzie to pierwsza publiczna poradnia zdrowia w Łodzi od ponad 20 lat.


Do tej pory wymienione zostały między innymi witryny. Teraz miasto szuka wykonawcy, który zmodernizuje wnętrze budynku i dostosuje je do potrzeb centrum medycznego. Szacuje się, że wszystkie prace będą kosztowały około miliona złotych.

Czytaj też: Ciekawostki | Modernizm | Architektura PRL | whiteMAD na Instagramie

źródło: UM Łódź