Łódź: nowe życie starej fabryki. Tak będą wyglądać lofty w Fuzji

W Łodzi zmieni się oblicze starej fabryki. W północnej części kompleksu rewitalizacji zostaną poddane dwa historyczne budynki. W dawnych budynkach fabrycznych zostaną urządzone przestrzenie mieszkaniowe. Projekt przygotowali architekci z pracowni Medusa Group.

W ramach rewitalizacji północnej części kompleksu Fuzja zaprojektowane zostały dwa budynki mieszkalne. W pierwszym etapie powstanie zupełnie nowy sześciokondygnacyjny budynek zbudowany w obrysie historycznych murów dawnej hali fabrycznej pełniącej funkcję wykańczalni. Architekci z pracowni Medusa Group zaprojektowali nowoczesny budynek mieszkalny z nadbudową, który został połączony z historyczną ścianą tarasami i balkonami. To pierwszy taki architektoniczny zabieg w Łodzi.

Deweloper odda mieszkania, która mają przypominać styl loftowy. W lokalach będą wysokie, duże okna oraz prywatne ogródki. Łącznie powstanie tu 160 mieszkań.

W drugim etapie inwestycji zrewitalizowany zostanie historyczny budynek dawnej drukarni. Budynek o kształcie odwróconej litery L posiada historycznie dwie kondygnacje w części zachodnio – południowej i trzy kondygnacje w części północno – wschodniej. Obiekt zostanie nadbudowany by docelowo osiągnąć cztery kondygnacje i 18 metrów wysokości. W ramach rewitalizacji dawna drukarnia odzyska swój blask, a oryginalne pofabryczne wnętrza zostaną zaadaptowane na 171 loftów.


Co ważne, odnowione zostaną oryginalne mury historycznych budynków. Odrestaurowana zostanie charakterystyczna, różowa łódzka cegła, stanowiąca wyróżnik fabryk budowanych na terenie miasta. Odnowione zostaną także żeliwne filary, elementy klatek schodowych oraz szprosy w oknach. Przestrzenie wspólne otaczające lofty i mieszkania loftowe wykończone zostaną w minimalistycznym stylu z wykorzystaniem betonu, hartowanej stali i szkła. Jednym z ciekawych rozwiązań będzie adaptacja żeliwnych słupów, które kiedyś wspierały stropy, a teraz witać będą mieszkańców oraz gości oryginalną kolumnadą.

Inwestycję realizuje firma Echo Investment, która planuje na liczącym 8 ha kwartale stworzyć atrakcyjną przestrzeń do życia. Dawny blask odzyskała już otwarta na miasto południowa część kompleksu z zabytkową Elektrownią i Ogrodami Anny. Ta część Fuzji już tętni życiem. Do dwóch biurowców, które powstały na terenie kompleksu, wprowadziła się firma Fujitsu. Cztery budynki mieszkalne zlokalizowane przy Ogrodach Anny w krótkim czasie zyskały nowych lokatorów.

źródło: łódź.pl

Czytaj też: Łódź | Metamorfoza | Cegła | Elewacja | whiteMAD na Instagramie