To dobra wiadomość dla mieszkańców. Łódź odsłoni płynące pod ziemią rzeki! Miasto właśnie ogłosiło, że stworzy miejsca do wypoczynku na kilku odcinkach rzeki Ner i Łódki.
Rzeka w mieście jest czynnikiem, który determinuje jego wygląd. Warszawa czy Kraków mają Wisłę. Przez Poznań płynie Warta, natomiast przez Wrocław – Odra. W Łodzi brakuje wody, przy której mogłyby powstać miejsca do wypoczynku z bulwarami i traktami do spacerów. Oczywiście geografii nikt nie zmieni i nikt nie sprawi, że nagle przez centrum Łodzi popłynie szeroka na kilka metrów rzeka, ale nawet odsłonięcie niewielkiego fragmentu może pozytywnie wpłynąć na odbiór samego miasta.
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że na terenie Łodzi znajduje się dużo rzek. Zostały one jednak ukryte pod ziemią. Mapę rzek publikujemy poniżej. Teraz łódzcy urzędnicy ogłosili plany wobec kilku z nich. Chcą odsłonić ich fragmenty i sprawić, że staną się atrakcyjnym miejscem do odpoczynku. Wcześniej pisaliśmy o projekcie, w ramach którego odsłonięta zostanie rzeka Lamus. Artykuł na ten temat znajdziecie klikając TUTAJ.
Teraz opublikowano projekt związany z rzeką Ner oraz Łódką. Ner jest największą rzeką w Łodzi, jej źródło znajduje się przy Mileszkach (wschodnia część Łodzi). Rzeka płynie na wysokości ulicy Kolumny i dalej na południowy zachód. Kolejny jej fragment biegnie poza granicami miasta. Następnie kręte koryto wraca do Łodzi przy Stawach Stefańskiego, skąd wije się przez Rudę Pabianicką, Chocianowice, Łaskowice i Lublinek. Ostatecznie rzeka wpływa do Warty.
Projekt zakłada nową aranżację dwóch odcinków Neru. Od Stawów Stefańskiego do miejsca, w którym Ner łączy się z Jasieniem. Planowane jest oczyszczenie koryta rzeki i budowa ścieżki dla pieszych i rowerzystów. Mieszkańcy będą mogli wypoczywać na polanach, na których pojawią się ławki i kosze na śmieci.
Kolejną rzeką, którą odzyskają mieszkańcy będzie Łódka.
Nad jej brzegiem zaczęła się historia miasta – to właśnie tu w XIII wieku założono osadę, która dała początek Łodzi. Łódka swoje źródła ma na Sikawie. Wije się niemal przez całe miasto, by w końcu wpaść do Neru, już poza granicami Łodzi. Tworzy malownicze doliny – na przykład przy Akademii Sztuk Pięknych czy w Parku Ocalałych. Ze względów sanitarnych w XIX wieku została częściowo ukryta w kanale – czytamy na łódź.pl.
Dziś rzeka ukryta jest pod ziemią na terenie Parku Helenów i Parku Staromiejskiego. Rzeka wraca na powierzchnię w Parku na Zdrowiu i dalej płynie w kierunku Brusa. Projekt zmian dotyczy odcinka od ulicy Konstantynowskiej do granic Łodzi. Usunięte zostaną betonowe koryta i posadzone zostaną nowe rośliny. Również w tym przypadku wzdłuż rzeki pojawią się ścieżki dla pieszych i rowerzystów oraz pomosty. W zamieszczonej na stronie łódź.pl sondzie aż 95 proc. internautów stwierdziło, że odzyskiwanie rzek przez miasto do dobry pomysł. Oby łodzianie zyskali piękne miejsca do wypoczynku wśród natury.
źródło: UM Łódź (www.lodz.pl)
Czytaj też: Łódź | Miasto | Urbanistyka | Place, Skwery, Parki | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie
Rzeka Ner, wizualizacja aranżacji terenu:
Rzeka Łódka, wizualizacja aranżacji terenu: