Łódź: pierwszy w Polsce trójwymiarowy mural już gotowy

Mural powstał w ramach Festiwalu Urban Forms 2018. Jego twórcą jest włoski artysta AweR. To pierwszy w Polsce i jeden z trzech na świecie murali, który jest trójwymiarowy.

Mural stworzony na ścianie budynku przy ul. Pomorskiej 93 prezentuje się bardzo efektownie nawet, gdy obserwujemy go nieuzbrojonym okiem. Swoją trójwymiarową głębię mural Awera pokazuje dopiero, gdy patrzymy na niego przez okulary polaryzacyjne. Organizatorzy, specjalnie z tej okazji, sprowadzili z USA okulary ChromaDepth, bazujące na opatentowanym systemie efektu stereoskopowego, który wykorzystuje zjawisko dyfrakcji (ugięciu światła) kolorów, uwypuklające przestrzennie wybrane barwy. Dzięki temu widz wyposażony w okulary polaryzacyjne ma wrażenie, jakby elementy muralu w kolorze czerwonym były bliżej, a w kolorze niebieskim – dalej.

Na ścianie pobliskiego budynku, stojącego przy Pomorskiej 84, można też oglądać ukończony mural Victora Puzina z Rosji. To kolejna praca powstała w ramach Festiwalu Urban Forms 2018. W tym przypadku jest to dzieło bazujące na iluzji trójwymiarowości.

Podczas prezentacji muralu Awera, prezydent Łodzi Hanna Zdanowska powiedziała:

Cieszę się, że mieszkańcy tej części Łodzi wzięli sprawy w swoje ręce i aktywnie kształtują przestrzeń, w której żyją i mieszkają. Dzięki nim i Festiwalowi Urban Forms 2018 możemy podziwiać nowe murale, tym razem w 3D. Łódź powinna być obywatelska i bardzo bym chciała, aby o tym w jakim otoczeniu będziemy żyli, decydowali mieszkańcy. Pracujemy nad kolejnym projektem, na wzór Zielonego Polesia, zgłoszonym przez mieszkańców, dzięki któremu ta okolica będzie się korzystnie zmieniać.

Teresa Latuszewska-Syrda, prezes Fundacji Urban Forms podkreśliła, że oba murale, w tych konkretnych miejscach, powstały jako odpowiedź na inicjatywę mieszkańców, którzy zapragnęli, żeby ich budynki wyglądały atrakcyjniej.

Jak dodała Teresa Latuszewska-Syrda, mural stworzony przez Awera to jeden z sześciu murali, jakie powstaną w Łodzi w ramach Festiwal Urban Forms 2018, poświęconego malarstwu 3D i iluzjom optycznym tworzącym wrażenie trójwymiarowości. To nowy, bardzo szybko rozwijający się trend street artu.

Do Łodzi na Festiwal Urban Forms 2018 przyjechali twórcy z Włoch, Hiszpanii, Rosji i Niemiec. W festiwalu biorą również udział młodzi łódzcy artyści, którzy zaaranżują ściany przejścia podziemnego przy Atlas Arenie oraz pomalują tramwaj. Festiwal Urban Forms to nie tylko murale, ale również warsztaty, projekcje i wycieczki szlakiem nowo powstałych dzieł. W trakcie imprezy działać będzie centrum festiwalowe, zlokalizowane w pasażu Schillera, gdzie będą organizowane spotkania z artystami, debaty, warsztaty i projekcje.

Jeszcze kilka lat temu na ścianie budynku królowały reklamy:


Zdjęcia nowego muralu:

zdjęcia: Wojciech Markiewicz / UMŁ