Łódź pozywa spółkę PGE za nieudolne przycięcie drzew

O sprawie miasto poinformowało na swojej stronie lodz.pl. Według łódzkich urzędników, Polska Grupa Energetyczna (PGE) zniszczyła drzewa przez nieprawidłowo przeprowadzoną przycinkę, dlatego miasto żąda odszkodowania.

Przycięcia drzew dokonano latem 2022 r. Dotyczy to pięćdziesięciu drzew, które rosną przy ulicy Socjalnej, a nad nimi poprowadzona jest linia energetyczna.

Prawie wszystkie drzewa zostały zniszczone lub poważnie uszkodzone w wyniku nieprawidłowych cięć. Takich prac PGE wykonuje na terenie Miasta Łodzi dziesiątki każdego roku – podkreśla Maciej Riemer, dyrektor Departamentu Ekologii i Klimatu UMŁ.

Miasto chce, by PGE współpracowało z miejskimi instytucjami i uzgadniało prowadzenie podobnych prac w przyszłości. Już w sierpniu 2020 roku odbyło się spotkanie urzędników z przedstawicielami PGE Oddział w Łodzi w sprawie współpracy w koordynacji zabiegów prowadzonych w koronach drzew na obszarze terenów miejskich. W idealnej opcji wszystkie instalacje miałyby zostać ukryte pod ziemią.

Porozumienie zostało opracowane przez Urząd Miasta Łodzi i zostało kilkakrotnie przesłane do PGE celem jego zaakceptowania i podpisania przez drugą stronę. Wszystkie te wiadomości pozostały bez odpowiedzi. Przedstawiciele PGE już podczas spotkania, latem 2020 roku, wskazali, że takie działania jak przycinanie drzew pod sieciami energetycznymi są dla nich tańszym i wygodniejszym rozwiązaniem. To potwierdza tezę, że interes ekonomiczny jest dla tego podmiotu ważniejszy od poszanowania środowiska – dodaje Maciej Riemer.


Dalej miasto informuje, że przeprowadzono inwentaryzację i ocenę sanitarną drzew. Efektem było żądanie zapłaty przez PGE odszkodowania w wysokości ponad 400 tys. zł. Jako podstawę do wyliczenia szkody za zniszczenie drzew przyjęto przepisy dotyczące kary za zniszczenie drzew określone w art. 89 ust. 1 ustawy o ochronie przyrody. Polska Grupa Energetyczna odmówiła zapłaty.

Wobec braku chęci współpracy i w obliczu postępującej dewastacji miejskiej zieleni, przy jednoczesnych niewielkich inwestycjach PGE na rzecz przebudowy sieci energetycznych na sieci podziemne, nie widzimy innego wyjścia niż szukać sprawiedliwości na drodze sądowej – dodał Maciej Riemer.

Otrzymaliśmy komentarz od Biura Prasowego PGE w tej sprawie:

Informujemy, że przycinanie drzew pod liniami energetycznymi jest konieczne dla zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańców i nieprzerwanych dostaw energii. Przycinka na ul. Socjalnej w Łodzi została przeprowadzona zgodnie z przepisami prawa i po uzyskaniu zgody ZZM z dnia 21 czerwca 2022 r. Prace wykonała doświadczona firma ogrodnicza, specjalizująca się w tego typu działalności. Na ten moment nie mamy informacji, że zostało przycięte więcej niż dozwolone 25 proc. korony. Ze względu na wrażliwość sprawy, jesteśmy w trakcie jej pełnego wyjaśniania. PGE Dystrybucja informuje, że na chwilę obecną do spółki nie wpłynął żaden pozew. Po jego otrzymaniu, odniesiemy się do niego. Spółka PGE Dystrybucja przywiązuje bardzo dużą wagę do nadzoru prac wykonywanych przez swoich podwykonawców.

źródło: UM Łódź – www.lodz.pl, PGE

Czytaj też: Łódź | Zieleń | Ekologia | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły