Łódź: radni chcą obsadzić ekrany akustyczne bluszczem

Bluszcz ma obrosnąć ekrany drogowe na terenie miasta. Między innymi w ten sposób władze Łodzi chcą walczyć z problemem smogu. Swój pomysł radni przedstawili podczas zwołanej z tej okazji konferencji prasowej.

Od kilku lat zimą narasta problem smogu w polskich miastach. Aby rozwiązać ten problem konieczne jest działanie na wielu frontach, dlatego każde działanie ma znaczenie, nawet te najmniejsze. Jednym z takich jest rozwiązań jest obsadzenie bluszczem ekranów drogowych na terenie Łodzi.

Jest to roślina, której 1 m kw. powierzchni pochłonie do 6 gramów pyłów w ciągu jednego dnia. W mieście orientacyjna powierzchnia ekranów wynosi około 25 tys. m kw., gdyby obsadzić je bluszczem, to powietrze na pewno uległoby poprawie. Roślina szybko rośnie, łatwo się pnie, nie wymaga dużej pielęgnacji. W innych krajach Europy Zachodniej takie rozwiązanie już funkcjonuje. Łatwa i niedroga propozycja może zapewnić lepszy komfort życia mieszkańcom Łodzi i poprawić także estetykę miasta – powiedziała radna Antonina Majchrzak.

Podczas konferencji prasowej radni wskazali na dobre przykłady. W Polsce są odcinki autostrad, które pokryte są winobluszczem. 

Jedzie się wówczas trasą, którą otaczają zielone ściany. Skoro w innych miejscach w kraju w naszym klimacie takie nasadzenia się udają, to można je zastosować także w Łodzi. Projektując takie ekrany, należy pamiętać o chropowatych powierzchniach, które umożliwią roślinom dobrą przyczepność – zaznaczył Maciej Rakowski, radny Klubu Radnych SLD.

Oczywiście takie rozwiazanie sprawia, że konieczna jest ciągła pięlęgnacja roślin. Bardzo ważne są pierwsze trzy sezony. To właśnie wtedy rośliny intensywnie rosną i szukają chropowatych powierzchni, aby zachować przyczepność. Konieczne jest podlewanie, plewienie, nawożenie i eliminowanie szkodników. Rośliny, które rosną w sąsiedztwie dróg i autostrad narażone są bowiem na suszę, zanieczyszczenia i skrajne temperatury. Uwagę należy zwrócić także na zasolenie, odpowiedni dobór gatunków i wolny od błędów projekt.

Mamy nadzieję, że pomysł uda się zrealizować nie tylko w Łodzi.