Łódź wypełnia sztuka. Nowa instalacja artystyczna „Nitka”

„Nitka” to instalacja artystyczna, którą zaprojektowała Izabela Bołoz. Instalacja przypomina o włókienniczej tradycji miasta i stanowi symboliczne połączenie między starą pofabryczną zabudową przy ulicy Tymienieckiego 3 i nowoczesną tkanką inwestycji Fuzja.

Instalację można oglądać od ósmego listopada, jednak 22 listopada odbyło się spotkanie z artystką Izabelą Bołoz, w którym udział wzięli Adam Pustelnik (Pierwszy Wiceprezydent Miasta Łodzi), Michał Piernikowski (dyrektor fundacji Łódź Art. Center, Łódź Design Festival), Waldemar Olbryk (prezes zarządu Archicom S.A., kompleks Fuzja) i Maciej Trzebeński (dyrektor Art_Inkubatora i Fabryki Sztuk w Łodzi).

Instalacja „Nitka” połączyła Art_Inkubator i kompleks Fuzja. Znajduje się w przejściu pomiędzy kompleksami i jest otwarta dla wszystkich. „Nitka” symbolicznie integruje dwie przestrzenie, które przez długi czas funkcjonowały oddzielnie. Forma rzeźby wizualizuje ideę zszywania miejsc, nawiązując do rozwijającej się ze szpulki nici. Czerwona „nić” przybiera różne kształty, przenika do ziemi, by wynurzyć się na powierzchnię kilka metrów dalej.

Projekt nawiązuje do włókienniczych tradycji Łodzi oraz kompleksu przemysłowego miasteczka należącego niegdyś do bawełnianego potentata Karola Scheiblera. Instalacja ma za zadanie pełnić rolę elementu identyfikującego miejsce i lokalną tożsamość. Instalacja wykonana została w formie miejskiej rzeźby, jej lokalizacja na pieszym szlaku sprawia, że spacerujący będą mogli wejść w interakcję z obiektem, odkrywać go również zmysłem dotyku.

Projekt jest estetycznie prosty, pozbawiony dekoratywnego stylu, historycznego naśladownictwa, nie ma również konkurować z postindustrialną architekturą okolicy – czytamy na stronie Łódź Design Festival.

projektantka Izabela Bołoz
Sprawdź

Instalacja powstała z inicjatywy fundacji Łódź Art Center, w ramach całorocznego programu Łódź Design Festival, we współpracy z wielofunkcyjnym kompleksem Fuzja. Kuratorką projektu jest Bogusława Bronowicka.

Projekt dofinansowano ze środków programu własnego Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku pn. „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2024” pochodzących z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. [Wartość dofinansowania: 80 000,00 zł. Całkowity koszt inwestycji: 94 270,00 zł. Data podpisania umowy: czerwiec 2024]

fot. Łódź Design Festival, Marta Strzelczyk

źródło: ŁDF (https://lodzdesign.com)

Czytaj też: Sztuka | Kultura | Łódź | Instalacja Artystyczna | Polecane | whiteMAD na Instagramie