To kolejne miejsce w Łodzi, które zyska więcej zieleni. Urzędnicy wybrali pracownie architektoniczne, które zaprojektują plac Dąbrowskiego na nowo. Prace budowlane ruszą w przyszłym roku.
Ostatnia przebudowa placu Dąbrowskiego w Łodzi przeprowadzona została w 2009 roku. Z perspektywy czasu urzędnicy przyznają, że była to jedna z najbardziej nietrafionych inwestycji. Sprzed Teatru Wielkiego usunięto wtedy drzewa i zbudowano toporną fontannę nijak mającą się do tej, którą pokazano w projekcie. Wkrótce to się zmieni. Miasto w drodze konkursu wybrało właśnie pracownie, które mają nadać placowi nowy kształt.
Najlepszą koncepcję przygotowało konsorcjum firm MAMarchitekci i A2P2. To dobrze przemyślana propozycja obejmująca każdy aspekt użytkowania placu – mówi Maciej Riemer, dyrektor Departamentu Ekologii i Klimatu.
Według koncepcji architektów plac Dąbrowskiego zyska więcej zieleni, która posadzona zostanie w rzędach. Proponują też, by zmienić kształt fontanny, aby uczynić z niej sadzawkę. Znajdujące się na placu kioski kwiaciarek mają zostać przeniesione do nowych pawilonów, które powstaną na samej płycie, a nowe przejście dla pieszych połączy centralną część placu z ulicą Knychalskiego. Zmieni się układ miejsc parkingowych oraz zostanie uspokojony ruch samochodów. W centralnej części przebudowanego placu ciągle będzie można jeździć na rolkach i deskorolkach.
Zmiany dobrze widać na koncepcyjnych wizualizacjach. Architekci zaznaczają, że nie jest to ostateczny efekt – ten będzie zależeć od samych mieszkańców.
Nasza propozycja to szkic, który pokazuje kierunek, którym chcemy podążać. Ta koncepcja to zaproszenie do dyskusji i wstęp do rozmów. Nie przesądzamy tutaj jakichkolwiek rozwiązań. To będzie projekt społeczny, który powstanie we współpracy zarówno z mieszkańcami, jak i fachowcami z branży – mówi Łukasz Pancewicz z A2P2.
Miasto chciało, aby mieszkańcy mieli realny wpływ na kształt placu, dlatego pomysł na zaangażowanie łodzian w przygotowanie projektu był jednym z kryteriów oceny przy wyborze zwycięskiej oferty.
Na spotkania planujemy zaprosić mieszkańców już po wakacjach. Do końca roku będziemy mieć projekt przebudowy placu, a w przyszłym roku zabierzemy się za samą inwestycję. Prace budowlane potrwają kilkanaście miesięcy – zapowiada Maciej Riemer.
Architekci z pracowni MAMarchitekci oraz A2P2 już wcześniej projektowali dla Łodzi. Pierwsza pracownia w ramach rewitalizacji była odpowiedzialna za przygotowanie projektu przebudowy placu Wolności. Z kolei A2P2 we współpracy ze Społecznie Zaangażowanymi, przygotowali dla Starego Polesia modelowe rozwiązania do projektowania zielonych ulic. Razem z mieszkańcami wypracowali koncepcje przebudowy odcinków ul. Próchnika i ul. Lipowej oraz ul. 28. Pułku Strzelców Kaniowskich.
źródło: MAMarchitekci i A2P2, łódź.pl
Czytaj też: Łódź | Ekologia | Zieleń | Miasto | whiteMAD na Instagramie