Willa Maurerów
Fot. Zakochaj się w Łodzi

Łódzki eklektyzm w historią w tle. Opuszczona willa Maurerów czeka na lepsze czasy

Pod adresem al. Włókniarzy 151 w Łodzi stoi opustoszała willa, dawniej należąca do rodziny Maurerów. Historia tego miejsca sięga końca XIX wieku, kiedy na pograniczu osady Żubardź i wsi Żabieniec rodzina Maurerów założyła cegielnię. Kompleks cegielni obejmował tereny dzisiejszego zieleńca na południe od willi oraz obszary zajęte obecnie przez al. Włókniarzy i ul. Żubardzką.

Dojazd do cegielni zapewniała prywatna droga biegnąca od ulicy Świeżej (dziś fragment ul. Lutomierskiej). Lorenc Maurer w 1913 roku wybudował dla swojej rodziny willę w stylu eklektycznym na zachód od tej drogi. Efektowny budynek z wieżyczkami i tarasami został otoczony malowniczym ogrodem z sadzawką.

Willa Maurerów w 1975 roku. Autor zdjęcia: Łukszto/fotopolska.eu

Willa Maurerów

W okresie międzywojennym cegielnia zaprzestała działalności, a jej grunty zostały rozparcelowane. Droga dojazdowa zmieniła się w ulicę Żubardzką, która zniknęła w 1969 roku w wyniku budowy al. Włókniarzy. Willa pozostawała w rękach Maurerów do 1958 roku, kiedy to zmarła głowa rodziny, Lorenc Maurer. Po jego śmierci budynek przechodził przez kolejne ręce i pełnił rozmaite funkcje. Najpierw mieścił się w nim dom dziecka, a w latach 70. bałucki Hufiec ZHP „Promieniści”.

Willa w 1975 roku. Autor zdjęcia: Łukszto/fotopolska.eu

Na przełomie lat 70. i 80. willa została przejęty przez PSS „Społem” i przeszła gruntowny remont. Powstała tu restauracja „Nad Łódką”, która zdobyła popularność w lokalnym środowisku. W 2007 roku, po kilkuletnim okresie nieużytkowania, budynek wydzierżawiono prywatnej firmie z przeznaczeniem na restaurację Cud Miód. W trakcie tej adaptacji dodano drewnianą przybudówkę oraz zmieniono wystrój elewacji, co wywołało liczne kontrowersje.

Willa Maurerów
Willa w 2011 roku jako restauracja Cud Miód. Autor zdjęcia: Łukszto/fotopolska.eu

W nowej aranżacji willa Maurerów zyskała wygląd wiejskiej karczmy, z dekoracjami w postaci snopków zboża, warkoczy czosnku oraz licznych drewnianych elementów. Choć taki wystrój niektórym przypadł do gustu, inni krytykowali brak spójności stylistycznej z pierwotnym charakterem budynku. Zbigniew Pokuta z Biura Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Łodzi zaznaczał wówczas, że choć takie zmiany wpływają na wnętrza, bryła obiektu pozostała nienaruszona, a wszelkie nowe elementy mogą być usunięte w celu przywrócenia budynku do pierwotnego stanu.

Willa Maurerów
Fot. Zakochaj się w Łodzi

Po latach użytkowania restauracja Cud Miód opuściła obiekt, który od tamtej pory stoi pusty, zdany na łaskę lub niełaskę wandali. Willa Maurerów, wpisana do rejestru zabytków, jest przykładem architektury eklektycznej z elementami secesji. Stanowi ważny ślad dziedzictwa przemysłowego Łodzi, przypominając o jej przemianach gospodarczych i społecznych. Mimo to, przyszłość nieruchomości pozostaje niepewna.

Willa Maurerów
Fot. Zakochaj się w Łodzi

Budynek przez dekady wielokrotnie zmieniał właścicieli i funkcje, tracąc przy tym część oryginalnych elementów i cech, dlatego jego wartość jako zabytku historycznego i architektonicznego wymaga ochrony i troski. Obecny stan nieruchomości nie jest najlepszy i jedynie szybka interwencja oraz właściwe zagospodarowanie może ją uratować przed postępującą degradacją.

Źródło: lodz.naszemiasto.pl, fotopolska.eu

Czytaj też: Łódź | Wille i rezydencje Zabytek | Elewacja | Detal | whiteMAD na Instagramie