loft-w-barcelonie-casa-bures

Loft w Barcelonie. Powstał w bogato zdobionej kamienicy z 1905 roku. 

Luksusowy loft w Barcelonie powstał w budynku Casa Bures, który nazwę zawdzięcza swojemu pierwotnemu właścicielowi, hiszpańskiemu magnatowi tekstylnemu – Francesco Burésowi. Kamienica z 1905 roku uważana jest za jedną z najpiękniejszych modernistycznych kamienic zarówno w Barcelonie, jak i na całym świecie, a jej projekt został wykonany przez Francesca Berenguera, który był uczniem, asystentem i bliskim przyjacielem słynnego Antonio Gaudíego. Zaglądamy dziś do eleganckiego apartamentu zaprojektowanego przez niemiecką projektantkę wnętrz Kirsten Schwalgien, który znajduje się na parterze tej okazałej kamienicy. 

Loft w Barcelonie zaprojektowany przez Kirsten Schwalgien zajął parter kamienicy Casa Bures, która budowana była w latach 1900-1905. Casa Bures uważana jest za jeden z najlepszych przykładów architektury modernistycznej w barcelońskiej dzielnicy Eixample, ale także całej Hiszpanii. Casa Bures została wybudowana na zlecenie katalońskiego magnata tekstylnego Francesca Buresa i zbudowany przez Francesca Berenguera, który nazywany jest “następcą Gaudiego”.


Uderzająca fasada, ozdobne wejście, witrażowy szklany dach i rzeźbiona w kamieniu klatka schodowa to wyróżniające się cechy chronionego budynku, który został kupiony przez Bonavista Developments Company i przekształcony w 26 apartamentów mieszkalnych w 2014 roku. Firmie Kirsten Schwalgien Design zlecono przekształcenie mieszkania na parterze w wyrafinowaną rezydencję o ponadczasowym, męskim charakterze. Efekt? Niesamowity!

Dawniej magazyn i miejsce produkcji, gdzie przechowywano powozy konne, mieszkanie na parterze o powierzchni 240 m2 zostało przekształcone w loft z dwiema sypialniami o wszechstronnym, otwartym układzie, który zachowuje ikoniczne elementy przeszłości, zgodnie z wymogami barcelońskiego Departamentu Dziedzictwa Architektury, ale także zgodnie z własną filozofią Schwalgien. W obecnym projekcie z pietyzmem odrestaurowano oryginalne drewniane drzwi, a wszystkie belki i filary pozostały odsłonięte, podtrzymując zachowany “Volta Catalana” (sklepiony) sufit. Ciąg okien przemysłowych zapewnia izolację i pozwala na dopływ naturalnego światła.

“Na początku [Wydział Dziedzictwa Architektury] niechętnie zgadzał się na nasze zmiany, biorąc pod uwagę ich wątpliwości co do tego, jak historia budynku mogłaby współistnieć z wymogami współczesnej rezydencji. Ale po pewnym czasie zdali sobie sprawę z tego, w jakim stopniu proponowana renowacja jest zgodna z oryginalnym projektem i byli bardzo entuzjastyczni, gdy zobaczyli rezultaty” – mówi Schwalgien.

Typowe dla projektów Kirsten Schwalgien Design jest to, że prawie każdy mebel został zaprojektowany na zamówienie, aby pasował do stylu życia i osobistej estetyki klienta, a także do kontekstu przestrzeni. Przykładowo, w kuchni znalazły się szafki z wędzonego kasztanowca, które są fornirowane i obrabiane, aby zachować oryginalną jakość drewna i podkreślić jego unikalny rysunek. Kolejny projekt na zamówienie, stół jadalny posiada surowy, nieobrobiony blat z mosiądzu vintage, a każda noga stołu wykonana jest z czterech podstawowych materiałów użytych w lofcie: forniru tulipie, forniru castané pure, zielonego marmuru gwatemalskiego i lustra dorado.

“Dla mnie bardzo ważne jest, aby używać materiałów, które są trwałe i starzeją się z wdziękiem – zarówno ze względu na ich trwałość, jak i na to, że pozwalają na stworzenie projektu z czystych materiałów, które mają swój własny styl i charakter.” – dodaje Kirsten Schwalgienloft-w-barcelonie-casa-buresO architektach: 
Kirsten Schwalgien Design z siedzibą w Barcelonie jest wielokrotnie nagradzanym studiem specjalizującym się w projektowaniu superjachtów i statków wycieczkowych na zamówienie, projektów mieszkaniowych i przestrzeni komercyjnych na całym świecie. Skupiając się na eksperymentowaniu i awangardowym myśleniu o projektowaniu, założycielka Schwalgien jest znana z podkreślania unikalnych cech najwyższej jakości naturalnych materiałów, które pozyskuje do każdego projektu, a w rezultacie tworzy to, co nazywa “niekonwencjonalnym pięknem”. U podstaw jej pracy leży dążenie do osiągnięcia Gesamtkunstwerk, co w ojczystym języku Schwalgien oznacza “całkowite dzieło sztuki”, lub innymi słowy, podejście 360-stopniowe, w którym synteza każdego szczegółu jest integralną częścią projektu jako całości. Schwalgien zdobył uznanie na całym świecie, a także szereg prestiżowych nagród za wzornictwo, w tym MUSE Design Award, WIN Awards i The German Design Award, a ostatnio został powołany na członka jury konkursu World Interiors News Awards 2020 (WIN Awards).

Czytaj też: Modernizm | Loft | Apartament | Kamienica | Barcelona | Hiszpania

źródło: materiały prasowe / Kirsten Schwalgien Design/ Loft w Barcelonie. Powstał w bogato zdobionej kamienicy z 1905 roku.