Lokomotywa na środku ulicy nikogo tutaj nie dziwi. Genialna kolej we Frankfurcie

Kolej portowa we Frankfurcie to prawdziwa gratka dla fanów kolejnictwa. Niewiele jest miejsc na świecie, gdzie parowozy mogą pokonywać kilometry tras przejeżdżając przez główne ulice miasta.

Malownicza, mocno zurbanizowana trasa wiedzie od portu rzecznego we Frankfurcie na zachód miasta. Część trasy wytyczona jest wzdłuż rzeki Men. Jednak dużo większe wrażenie robi widok zabytkowego parowozu mknącego centralnym pasem jezdni, między pieszymi i samochodami. Autor nagrania porównał ten widok do „największego tramwaju parowego na świecie”. Nic w tym dziwnego, pociąg jedzie po zielonym torowisku, kojarzonym głównie z liniami tramwajowymi.

Po tak malowniczej trasie pociągi wprawdzie nie jeżdżą codziennie, ale stanową turystyczną atrakcję przypominającą kolejową historię miasta. Jest to możliwe dzięki działaczom HEF – Historische Eisenbahn Frankfurt. To towarzystwo, które prowadzi muzeum kolejnictwa. W zbiorach muzeum jest kilka zabytkowych lokomotyw oraz wagonów pasażerskich.

Kolej we Frankfurcie
Kolej we Frankfurcie (fot. leeseisenbahnen, źródło: YouTube.com)

Dzielnica portowa Hafenpark znajduje się w centralnej części Frankfurtu, tuż nad rzeką Men. To liczący ponad cztery hektary teren, który w ostatnich latach przeszedł prawdziwą metamorfozę. Atrakcyjna lokalizacja sprawiła, że dzielnica jest łakomym kąskiem dla deweloperów i inwestorów. Dlatego powstały tam nowe osiedla mieszkalne i biurowce. W dzielnicy portowej swoją siedzibę ma także Europejski Bank Centralny. Atutem dzielnicy jest jej historia, której ślady widać na każdym kroku. Miasto pozostawiło stare urządzenia portowe, żurawie i dźwigi. Niektóre z poprzemysłowych budynków zmieniane są w lokale gastronomiczne. Wideo z centrum Frankfurtu:


Czytaj więcej: Ciekawostki | Niemcy | Kolej

Kolej we Frankfurcie

wideo: leeseisenbahnen