loża masońska Horus

Wrocław: dawna loża masońska Horus po remoncie. 

Loża masońska Horus mieściła się w niepozornej kamienicy przy ulicy Lelewela 15 we Wrocławiu. Właśnie ukończono remont tego zagadkowego budynku. Zobaczcie jak zmienił się budynek i jaka wiąże się z nim historia. 

Kamienica przy ulicy Joachima Lelewela 15 powstała w 1871, a prace nad jej budową ruszyły w 1870.  Architektem odpowiedzialnym za projekt gmachu, w którym niegdyś mieściła się loża masońska Horus był Friedrich Barchewitz. Budynek zaprojektowany został w stylu włoskiego baroku. Cechą charakterystyczną budynku jest bogato zdobiona fasada, która przetrwała do dziś i została właśnie odrestaurowana.


Jak czytamy w wywiadzie Andrzeja Krajewskiego (całość dostępna tutaj) przeprowadzonym z Norbertem Wójtowiczem, autorem szeregu publikacji dotyczących wolnomularstwa i lóż masońskich, a także redaktorem książki „SZTUKA KRÓLEWSKA. HISTORIA I MYŚL WOLNOMULARSTWA NA PRZESTRZENI DZIEJÓW”:„Wrocław ma dość duże tradycje, jeśli chodzi o działalność lóż wolnomularskich. W mieście tym miała swą siedzibę Wielka Loża Prowincjalna śląska, wchodząca w skład Wielkiej Loży Krajowej Wolnomularzy Niemiec. Wrocław był również miejscem działalności Wielkiej Loży Prowincjalnej dla Śląska wchodzącej w skład Wielkiej Loży Prus.” 

Z wywiadu wywnioskować można, że loża masońska Horus powstała już  w 1813 r. i była związana z Wielką Lożą Prus. Znaczenie staropruskich lóż była bardzo ważna, aż do końca 20-lecia międzywojennego. Upadek znaczenia lóż masońskich przypada na okres dojścia Hitlera do władzy.

Choć początkowo loże zapewniały władze III Rzeszy o lojalności wobec nowej władzy, to już w 1935 r. rząd dokonał urzędowego rozwiązania lóż i konfiskaty majątku. Zlikwidowano wtedy ostatecznie wolnomularstwo w Trzeciej Rzeszy. Przez czterdzieści pięć lat wolnomularstwo nie miało tu racji bytu. 

W czasie II wojny światowej przy Lelewela 15 działało kasyno dla żołnierzy Wehrmachtu, a po wojnie wrocławska Giełda Zbożowo-Towarowa. Obecnie w budynku mieści się teatr o nazwie  „Scena Kamienica”, a także sklepy i lokale usługowe.Więcej na temat loży masońskiej Horus, a także samej historii wrocławskiego wolnomularstwa dowiecie się z poniższego materiały wideo.

Czytaj też: Zabytek | Historia | Wrocław | Polska | Metamorfoza | Elewacja

źródło:
Wrocław Inwestycje Budowlane
http://www.legitymizm.org/wroclaw-pelen-masonow

zdjęcia:
https://polska-org.pl
Wrocław Inwestycje Budowlane
dolny-slask.org.pl