LPP całkowicie wycofuje się z Rosji. Polski koncern sprzeda biznes chińskiej spółce!

LPP całkowicie wycofuje się z Rosji – takie wnioski można wyciągnąć z komunikatu giełdowego opublikowanego przez koncern LPP. Polski koncern odzieżowy LPP, właściciel takich marek jak Reserved, House, Sinsay, Cropp i Mohito zdecydował się sprzedaż swoją rosyjską spółkę zależną RE Trading OOO chińskiemu konsorcjum. Zawieszenie działalności miało miejsce niemal natychmiast po agresji Rosji na Ukrainę, a ostatni sklep zamknięto z końcem marca. Wraz z finalizacją transakcji po ponad 20 latach obecności wycofa się całkowicie z rosyjskiego rynku.

“Na mocy ustaleń stron transakcji, kupujący nie nabędzie praw do wykorzystywania nazw i znaków towarowych marek odzieżowych należących do LPP SA, natomiast nabędzie prawo do wyprzedaży wszystkich towarów należących do spółki rosyjskiej. Konsekwencją zawartej transakcji będzie zakończenie działalności Grupy LPP na terytorium Rosji, po 20 latach obecności na tym rynku. (…) Od pierwszych dni wojny toczącej się za naszą wschodnią granicą, w LPP popieramy i respektujemy wszelkie międzynarodowe sankcje gospodarcze nałożone na Rosję w związku z jej agresją na Ukrainę. Potwierdzeniem tego była decyzja zarządu spółki z 4 marca br. dotycząca zawieszenia działalności operacyjnej i wstrzymania dostaw towarów na rynek rosyjski oraz trwających i planowanych projektów rozwojowych w tym kraju” – czytamy w komunikacie giełdowym LPP (całość komunikatu tutaj)

LPP poinformowało również, że podjęło decyzję o sprzedaży swoich rosyjskich spółek RE Ttrading OOO i LLC Re Development. W komunikacie firma przypomniała, że obecnie w Rosji nie działają sklepy stacjonarne i internetowej jego marek.

“Mając jednak na uwadze wciąż niepewną sytuację oraz brak możliwości przewidzenia losów konfliktu zbrojnego na wschodzie, podjęliśmy kierunkową decyzję o sprzedaży należących do Grupy LPP zarejestrowanych w Rosji spółek RE Trading OOO oraz LLC Re Development” – czytamy w komunikacie

Warto dodać, że na przełomie lutego i marca, krótko po agresji Rosji na Ukrainę, koncern LPP dokonał odpisu od kapitału w kwocie 335 mln zł na potencjalnie nierentowne sklepy w Rosji oraz w wysokości 273 mln zł na aktywa w Ukrainie. LPP poinformowało wtedy również, że zamknięto 553 salony w Rosji (odpis dotyczy 251 sklepów) oraz 159 salonów w Ukrainie (156 mln zł odpisów na salony, 117 mln zł odpisów na zapasy).

“335 mln zł odpisów wartości aktywów w Rosji obciążyło ubiegłoroczne koszty. Około połowy sklepów w Rosji spisaliśmy. To oznacza, że w kolejnych kwartałach pewnie pojawią się następne odpisy związane ze spółką rosyjską” – powiedział w zeszłym tygodniu na konferencji prasowej Przemysław Lutkiewicz, wiceprezes LPP.

źródło: LPP całkowicie wycofuje się z Rosji / https://www.lppsa.com/relacje-inwestorskie 

Czytaj też: Butik  | Ciekawostki | Moda | Wydarzenia  | #SolidaritywithUkraine


Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły