fot. jaxel

Lublin otrzymał tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029!

Informację potwierdziła Katarzyna Duma Rzecznik Prasowa Prezydenta Miasta. Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029 jest prestiżowym wyróżnieniem dla Lublina. Miano stolicy kultury oznacza, że w mieście zorganizowane będą liczne wydarzenia, które z pewnością przyciągną gości z całego świata. To ogromna szansa promocyjna dla stolicy województwa.

Zdobycie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2029 r. ma przynieść nie tylko korzyści w sferze kultury, ale też gospodarczej i społecznej. Doświadczenia innych miast wskazują, że nadanie tytułu jest silnym bodźcem do rozwoju. Tytuł oznacza, że przez cały rok w Lublinie organizowane będą liczne wydarzenia kulturalne, które przyciągną turystów z Polski i świata.

Ostatnie dwa lata były dla nas wszystkich czasem intensywnej pracy i realizacji wielu wartościowych projektów oraz wydarzeń w duchu idei RE:UNION. Przed nami kilkuletni okres przygotowań i pracy nad przełożeniem idei zawartych w naszej aplikacji na konkretne działania. Dziękuję wszystkim zaangażowanym środowiskom za wspólną pracę i wkład w ten wielki sukces. Udowodniliśmy po raz kolejny, że lubelska kultura i ludzie ją tworzący mają ogromny potencjał – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Tytuł stolicy kultury ma też pomóc w zdobyciu funduszy unijnych, dzięki którym będzie można przebudować infrastrukturę oraz wesprzeć działania prospołeczne i kulturotwórcze. Co to oznacza dla zwykłego mieszkańca? Wiele miast, które otrzymały tytuł Europejskiej Stolicy Kultury przeprowadziły remonty ulic i chodników, by najlepiej zaprezentować się przed gośćmi. Przykładem jest Kowno w Litwie (ESK 2022), gdzie wyremontowano wiele kilometrów dróg i chodników w centrum.

Jak Lublin otrzymał tytuł? Konkurs odbywał się dwuetapowo. Wszystkie startujące w nim miasta składały swoje pierwsze aplikacje do 15 września 2023 r. Prezentacja miasta Lublin liczyła 60 stron. W dokumencie zaprezentowano zarys organizacyjny i finansowe możliwości realizacji programu. Zgłoszenia oceniali międzynarodowi eksperci, którzy wyłonili tak zwaną krótką listę. To miasta zakwalifikowane do drugiego etapu konkursu. Z Lublinem realizowały Katowice, Bielsko-Biała i Kołobrzeg. Następnie miasta przesłały ekspertom aplikacje finałowe z pełnym opisem programu kulturalnego. Eksperci odwiedzili kandydujące miasta. Do Lublina przyjechali 18 września.

fot. Anna Rynkowska, domena publiczna

Współcześnie najlepiej oceniane są programy pokazujące bogactwo i zróżnicowanie kulturowe Europy, kluczowe dla Unii Europejskiej wartości cywilizacyjne, propozycje wzmacniające poczucie wspólnoty i integracji. W trend ten wpisuje się hasło przewodnie naszej aplikacji – RE:UNION, rozumiane jako niezwykłe spotkanie, dialog, troska o siebie nawzajem i nowe spojrzenie na Lublin – informuje biuro Rzecznika Prasowego Prezydenta Miasta Lublin.

Konkurs na Europejską Stolicę Kultury zrodził się 40 lat temu w Grecji. Coroczne obchody ESK w kolejnych europejskich miastach służą wzmocnieniu integracji Unii Europejskiej oraz prezentacji dorobku kulturowego poszczególnych krajów należących do wspólnoty. Każda Europejska Stolica Kultury przygotowuje roczny program obchodów ukazujący potencjał kulturotwórczy miasta, regionu, kraju oraz jego międzynarodowe i europejskie konteksty. Do tej pory tytuł uzyskało ponad 60 miast. W Polsce został przyznany dwukrotnie – w 2000 roku otrzymał go Kraków (w trybie pozakonkursowym), a następnie w ramach konkursu Wrocław, który celebrował Europejską Stolicę Kultury w 2016 roku.

źródło: UM Lublin

Czytaj też: Lublin | Kultura | Sztuka | Miasto | Polecane | whiteMAD na Instagramie

fot. HubertPhotographer, Pixabay
fot. Ireneusz Gawliński, Pixabay
fot. Makil96
fot. jaxel
fot. Krzysztof Pałys, Pixabay