Lublin: trwa budowa Zintegrowanego Dworca Metropolitalnego [ZDJĘCIA]

Projekt Zintegrowanego Dworca Metropolitalnego przygotowali architekci z pracowni Tremend, którzy proponują zbudowanie dworca w duchu eko. Jego budowa trwa od kilku miesięcy. W krajobrazie widać już charakterystyczne “kielichy”.

Budowa dworca metropolitalnego nie ogranicza się tylko do postawienia nowych budynków. Projekt zakłada rewitalizację obszarów przydworcowych i stworzenie przestrzeni miejskiej o nowej jakości. Sercem założenia jest budynek dworca, który połączy komunikację miejską, podmiejską i dalekobieżną. Dominującymi materiałami w bryle budynku dworca są szkło i beton. Obok budynku głównego powstaną niezależne perony autobusowe przykryte szklanym dachem wspartym na filarach, które jednocześnie spełnią funkcję ozdobną poprzez ażurowe, lekkie elementy inspirowane ludowymi wycinankami.

Co ważne, w projekcie uwzględniono rozwiązania proekologiczne. Obiekt będzie dysponował pompami ciepła, które będą dostarczać energię potrzebną do ogrzania wnętrza. Projekt przewiduje budowę „budynku w budynku”, właściwa część dworca otoczona będzie taflą szkła, która zimą zatrzyma ciepło w środku, a latem utrzyma chłodne powietrze.

Pobór energii ma być kontrolowany poprzez zastosowanie systemu detekcji ruchu pasażerów, uwzględnienie natężenia oświetlenia docierającego z zewnątrz czy powiązanie działania systemu z porą dnia i roku. Dachy nad stanowiskami autobusowymi pokryte mają być panelami fotowoltaicznymi, o wydajności pozwalającej na pełną samowystarczalność energetyczną budynku. Kolejnym rozwiązaniem proponowanym przez autorów projektu jest zastosowanie antysmogowej kostki brukowej. Zawarty w niej dwutlenek tytanu pod wpływem światła umożliwia przekształcenie toksycznych spalin w substancje nieszkodliwe dla zdrowia.

dworca w Lublinie


Strefa odpoczynku dla podróżnych zbudowana zostanie na pierwszym piętrze. Na dachu planowane są nasadzenia zieleni, z naciskiem na gatunki roślin, które oczyszczają powietrze. Obiekt będzie miał też system odzyskiwania deszczówki, którą będą podlewane rośliny.

Budowa dworca ma zakończyć się 31 grudnia 2022 roku. Jego całkowity koszt wynosi około 300 mln zł, z czego 178,5 mln zł stanowią środki unijne.

źródło: lublin.eu

Czytaj też: Kolej | Lublin | Dworzec kolejowy | Miasto | whiteMAD na Instagramie