Grupa Tubądzin kontynuuje swoje działania związane ze sztuką i do współpracy zaprosiła kolejnego artystę. Tym razem w ramach projektu Tubądzin Meets Art możemy zobaczyć efekty pracy Łukasza NAWER Habiery. Artysta słynie ze swoich abstrakcyjnych grafik, które naniósł na ceramiczne płyty.
Projekt Tubądzin Meets Art został zainaugurowany w listopadzie 2023 r., kiedy w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie zaprezentowano kolekcje przygotowane we współpracy z Dorotą Koziarą i Maciejem Zieniem. Kolejną częścią projektu było partnerstwo wystawy „Łzy szczęścia” zorganizowanej również w Zachęcie. Była to największa współcześnie prezentacja kolekcja galerii i obejmowała dzieła powstałe na przestrzeni dekad. Wystawę można było oglądać od czerwca do września 2024 r. O najnowszej odsłonie zaangażowania Grupy Tubądzin we wsparcie artystów mogliśmy przekonać się na targach w Bolonii.
Nowe prace NAWERA zostały zaprezentowane podczas bolońskich targów Cersaie. Otwarta tam strefa Tubądzin stała się nie tylko przestrzenią wystawową, ale też miejscem refleksji i dialogu o sztuce. Zaprojektowane płyty łączą w sobie abstrakcyjne i geometryczne motywy wypełnione barwnymi gradientami. Odwiedzający targi i stoisko Tubądzin mieli okazję zanurzyć się w architektoniczno-urbanistycznym świecie NAWERA i samodzielnie zinterpretować nowe dzieło artysty. Wrażenie „zanurzenia” potęgował fakt, że kolorowymi motywami pokryto nie tylko ściany stoiska, ale też podłogę.
Łukasz NAWER Habiera dziś jest multidyscyplinarnym artystą, ale początki jego działalności wywodzą się ze streetartu. Zaczynając od malowania liter na ścianach, przez pracę z płótnem aż po twórcze eksperymenty z betonem i stalą. Dla Grupy Tubądzin eksplorował kolejne środki wyrazu – ceramiczne płyty, które okazały się wymagającym nośnikiem, ale dzięki swobodzie twórczej mógł rozwinąć swoje umiejętności, jednocześnie pozostając w swoim artystycznym uniwersum.
NAWER czerpie inspirację z tętniącego życiem miasta, jego architektury i muzyki. To właśnie te elementy pozwalają artyście postrzegać przestrzeń w unikalny dla siebie sposób. Muzyka natomiast towarzyszy mu przez cały proces twórczy i ułatwia dokonywanie wyborów w kwestii kolorów i kształtów. – W mojej twórczości staram się też uchwycić pozorny chaos, który obserwuję w miejskim krajobrazie, i przekształcić go w spójną kompozycję – mówi Łukasz NAWER Habiera.
W swoim nowym projekcie barwne wizje w głowie przeniósł na ceramikę. Proces ten nie był taki łatwy. Płytka jak nowe „płótno” wymagała od niego wykonania analizy i sprawdzenia, jak nowy materiał i proces produkcyjny wpłynie na ostateczny wygląd pracy. Ogromne znaczenie ma proces wypalania, który może zmienić kolor, a ten w jego pracy ma kluczowe znaczenie. – Dużo uwagi i czasu poświęciłem na przeliczanie kolorów i wzorów, które w cyfrowym świecie mogą być bardziej elastyczne, niż przeniesione na stałe formy. Było to wyzwanie wymagające wyjątkowej precyzji i dokładności – dodaje artysta.
NAWER przyznaje, że sztuka umieszczona na płytach ceramicznych daje możliwość eksponowania jej w różnych przestrzeniach. Wpisuje się to w ideę wyprowadzania dzieł z galerii czy muzeów do miejsc prywatnych i publicznych, by mogły towarzyszyć nam każdego dnia. Jak uważa, otaczanie się pięknymi i artystycznymi przedmiotami ma ogromny wpływ na życie człowieka.
_
Łukasz Habiera, znany pod pseudonimem Nawer, jest artystą multidyscyplinarnym. W swojej twórczości łączy abstrakcję z precyzją matematycznych matryc. Jego unikatowy styl jest rozpoznawalny od pierwszego spojrzenia. Nawer jest pionierem Graffuturismu. Prace artysty można podziwiać na całym świecie.
źródło: Grupa Tubądzin
Czytaj też: Sztuka | Grafika | Wnętrza | Polecane | whiteMAD na Instagramie
Artykuł przygotowany we współpracy z partnerem.