Sotheby’s to międzynarodowa sieć domów aukcyjnych z główną siedzibą w Nowym Jorku. W placówkach tej sieci nowych właścicieli znalazło mnóstwo najdroższych na świecie dzieł sztuki. Chcąc zachować wyjątkowość swojej marki, dom aukcyjny zdecydował się na przeniesienie swojej siedziby w Hongkongu do nowego budynku. Wyjątkową przestrzeń zaprojektowali architekci z pracowni MVRDV.
Nowa placówka domu aukcyjnego Sotheby’s w Hongkongu otwarta została w lususowym domu handlowym. Dom aukcyjny zajął dwa poziomy. Część górna jest jasna i służy jako przestrzeń do prezentowania dzieł sztuki. Dolny poziom ma zupełnie inny charakter. Panuje tu ciemność, którą przełamano pojedynczymy punktami świetlnymi. Taka aranżacja ma pozwolić zwiedzającym przebywać z danym dziełem sztuki „sam na sam”.
Jasna część galeryjna jest spójna z identyfikacją domów aukcyjnych Sotheby’s. Surową biel ocieplono naturalnymi materiałami jak orzech i marmur. Elementy ze stali mają odcień szampana, a dodatki utrzymane są w charakterystycznym dla Sotheby’s błękicie. Część galeryjna wolna jest od barier architektonicznych. Powstała swego rodzaju spacerowa przestrzeń, którą można odwiedzić w trakcie zakupó w centrum handlowym.
Stawiamy sobie za cel stworzenie najnowocześniejszej przestrzeni w Hongkongu, które będzie stanowić kulturalne centrum dla odwiedzających z całego świata. To miejsce, w którym pokolenia entuzjastów sztuki i kultury mogą inspirować się niezwykłymi przedmiotami – mówi Nathan Drahi, dyrektor zarządazjący Sotheby’s Azja.
Możemy być przyzwyczajeni do myślenia o renomowanych domach aukcyjnych jako o nieco „elitarnych” przestrzeniach, których przeciętny człowiek by nie odwiedził. Wyobraziliśmy sobie jednak przestrzeń, w której bariery między publicznością a bezcennymi kolekcjami sztuki są generowane w nowy sposób, czynią sztukę dostępną. Pierwsze piętro będzie stanowić wizytówkę miejsca, która często będzie się zmieniać – zapowiada Jacob van Rijs, partner i założyciel MVRDV.
W planach jest prezentowanie dzieł sztuki z prywatnych kolekcji. Inspiracją do zaprojektowania przestrzeni były gongshi – skały, które od wieków cenione są przez chińskich uczonych. W chińskiej kulturze takie skały symbolizują harmonię, zdolność do adaptacji i połączenie z naturą.
zdjęcia: Stefan Ruiz
źródło: MVRDV
Czytaj też: Kultura | Sztuka | Muzeum | MVRDV | Polecane | whiteMAD na Instagramie