Luma Tower

Luma Tower projektu Franka Gehry’ego. Wieżowiec przypomina rzeźbę

Budynek Luma Tower zbudowany został w Arles we Francji. To miasto słynie z pozostałości po czasach rzymskich i twórczości van Gogha. Teraz otwarto tam liczący 56 metrów wysokości budynek Luma Tower.

Niezwykły budynek stanął pośród obiektów powstałych jeszcze w czasach rzymskich. W mieście Arles znajduje się wiele pamiątek z czasów rzymskich. Wśród nich między innymi amfiteatr na 20 tysięcy miejsc i katedra romańska. Oba budynki w 1981 roku wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Nowy budynek Luma Tower  powstał w centralnej części Parc des Ateliers – kompleksu kulturalnego, który działa od 2013 roku. To zespół poprzemysłowych obiektów, w których znajdują się przestrzenie wystawiennicze.

Frank Gehry zaprojektował licząca 56 metrów wysokości wieżę z walcowatym podium. Budynek ma formę rzeźby i wizualnie nawiązuje do masywu Les Alpilles, czyli pasma górskiego wznoszącego się w dolinie Rodanu.


Nietypowy wygląd budynku udało się osiągnąć również dzięki elewacji. Wieżę pokrywa 11 tysięcy paneli ze stali nierdzewnej, które odbijają promienie słoneczne i sprawiają wrażenie, jakby gmach mienił się w słońcu. Ma to przypominać obraz “Gwiaździsta noc nad Rodanem”, który namalował Vincent van Gogh.

Budynek ma 12 kondygnacji, które zaaranżowano jako przestrzeń wystawienniczą oraz do organizowania warsztatów i spotkań z artystami. W Luma Tower działa też biblioteka i kawiarnia, a na samym szczycie otwarto taras widokowy.

Czytaj też: Wieżowiec | Ciekawostki | Francja | whiteMAD na Instagramie

fot. Iwan Baan, źródło: Gehry Partners