Lustrzane domy, które zamówisz i zbudujesz w jeden dzień. Znamy ceny

ÖÖD to modułowy system niewielkich sześcianów, który powstał w Estonii. Kostki może kupić każdy, przygotowano je tak, aby w środku można było urządzić niewielkie mieszkanie, biuro, sklep czy zimowy ogród.

Idea, która kryje się za systemem ÖÖD polega na tym, że to właściciel niewielkiego budynku decyduje, jaką ma mieć funkcję. Firmę założył duet Estończyków: Andreas i Jaak Tiikowie. Bracia stworzyli domki, których powierzchnia to 18 m kw. Może się wydawać, że to mało, ale kostki zaprojektowano tak, aby można je było połączyć i w ten sposób powiększać dostępną przestrzeń.

Kostki można zamówić na stronie producenta. Do klienta docierają albo w całości, albo w elementach, których złożenie nie powinno zająć więcej niż 8 godzin. Zależne jest to od lokalizacji, do których kostka ma zostać dostarczona.

Pomysłodawcy ÖÖD zaznaczają, że modułowe kostki sąna tyle uniwersalne, że można w nich urządzić praktycznie wszystko. Od restauracji po hotelowy pokój. Ograniczeniem jest jedynie dostęp do wody, instalacji elektrycznej i kanalizacji.

Elewacja budynków wykonana została z lustrzanych tafli. Jedynie front, w którym umieszczono drzwi, pokryty jest drewnianymi deskami. Lustrzane tafle wprawdzie mogą być niebezpieczne dla ptaków, zwłaszcza, jeśli kostki umieszczone zostaną w z dala od zabudowań, dlatego producenci na dachach umieszczają sztuczne orły, które odstraszają skrzydlate zwierzęta.

Pierwsze szklane domy można już zobaczyć. Producenci sprzedali już kilka sztuk w Estonii. Koszt jednego modułu 36 tysięcy dolarów.

O innych lustrzanych domach już pisaliśmy. Najsłynniejszym jest chyba projekt Lustrzanego Domu w Izabelinie pod Warszawą. Możecie zobaczyć go tutaj.

zdjęcia: ÖÖD, Anton Toomere