Lustrzane toalety we Wrocławiu już są. Potrafią czyścić się same

Nietypowe toalety we Wrocławiu to efekt dwóch projektów, które zgłoszono do Budżetu Obywatelskiego. Pierwszy projekt zgłoszono w 2017, a drugi w 2018 roku. Lustrzanych toalet we Wrocławiu będzie kilka. Pierwsze z nich już stanęły w parku Klecińskim.

Lustrzane toalety we Wrocławiu będą udostępnione mieszkańcom bezpłatnie. Ich konstrukcja sprawia, że będą mogły czyścić się automatycznie. Pierwszy z projektów wybrany do realizacji został w 2017 roku i zakładał zainstalowanie toalet na Polanie Karłowickiej, w parku Klecińskim oraz na Górce Skarbowców. Inwestycja została zrealizowana w poprzednim roku, choć toaleta w parku Klecińkim udostępniona została dopiero w styczniu tego roku.

Wnętrze toalet jest odpowiednio zabezpieczone przed zniszczeniami i zostało zautomatyzowane. Co ciekawe, korzystając z nich będzie można posłuchać muzyki – toalety wyposażono bowiem w system nagłośnienia. 

Kolejne toalety we Wrocławiu ustawione zostaną w parku Zachodnim, parku Szczytnickim oraz w parku Skowronim przy ul. Weigla. Wrocławski Zarząd Zieleni Miejskiej zamontuje także samoczyszczące się toalety w parku Strachocińskim oraz na skwerze przy Purkyniego. Urzędnicy szacują, że gotowe do użytku będą jeszcze w tym roku. Realizacja obu projektów (zarówno tego z 2017 jak i z 2018 r.) pochłonęła w sumie 2 mln zł za sześć toalet.

Lustrzane toalety we Wrocławiu


Projekt lustrzanych toalet we Wrocławiu powstał w biurze ISBA Grupa Projektowa. Projektanci wprowadzili kilka zmian po uwagach członków Fundacji Polska Bez Barier. Dzięki zmianom mają być lepiej dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. W środku każdej z nich znajdą się dwa przyciski alarmu. Toalety posiadają funkcję samoczyszczącą – specjalny mechanizm będzie czyścił sedes, ściany oraz podłogi. Wewnątrz znalazły się także przewijaki dla dzieci.

Budowa jednej toalety trwa około 3-4 miesiące. Na miejsce przyjeżdża już gotowa. Wystarczy ją podłączyć do instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz zapewnić zasilanie. Więcej nietypowych toalet znajdziecie w naszych wcześniejszych artykułach tutaj.

źródło: UM Wrocław, fot. ZZM Wrocław