Ma 130 lat a będzie wyglądać jak nowy! Pierwsze efekty już widać

Na warszawskim Służewie powstaje wyjątkowe miejsce. XIX-wieczne koszary przechodzą totalną metamorfozę. Oficjalne otwarcie już za kilka miesięcy. Co się zmienia?

Blisko dziesięć lat zajęło inwestorowi kompletowanie dokumentacji o zabytkowych koszarach na Służewie w Warszawie. Prac remontowych nie można było rozpocząć tak po prostu. Fort VIII Służew to zabytkowy kompleks, dlatego konieczne były ciągłe konsultacje z konserwatorem zabytków. Proces rewitalizacji ruszył na początku 2016 r. i teraz jest na ostatniej prostej – już za kilka miesięcy działać tutaj będą restauracje, pracownie i sklepy. To wszystko na styku trzech dzielnic: Ursynowa, Mokotowa i Wilanowa. Obecnie prowadzone są prace ziemne. Do poszczególnych części fortu doprowadzane są ostatnie instalacje. 

Odzyskanie XIX-wiecznych zabudowań, które przez lata znajdowały się na dzikim terenie i popadały w ruinę, okazało się ogromnym wyzwaniem. Na początku usunięto tony śmieci, starych mebli i przedmiotów, a wnętrza fortu poddane zostały gruntownej renowacji. Do wszystkich pomieszczeń doprowadzone zostały współczesne instalacje i wylane nowe posadzki. Ze ścian usunięto kilogramy olejnej farby, kafle pamiętające czasy PRL-u i graffiti z ostatnich kilkudziesięciu lat. Dokładnie oczyszczono i wypiaskowano tynki, w wybranych miejscach odkrywając oryginalną cegłę. Odzyskano ją także w elewacji – aż 80 proc. to cegły z XIX-wieku, które uzupełniono współczesnym budulcem, w miejscach, które tego wymagały. Koszary odzyskały swój pierwotny wygląd, a detale nawiązują do historycznych. Każde z 24 okien zostało wykonane na wymiar, a unikalnego charakteru dodają im 130-letnie, stalowe ramy. Aluminiowe drzwi komponują się z ceglaną elewacją, a te drewniane zostały zaprojektowane tak, by jak najwierniej naśladować pierwowzór.

Przesuń suwak PRZED i PO:


Koszary, w których znajduje się Fort 8, to budynek o długości prawie 200 metrów, pokryty dachem z masywnym wałem usypanym z około 32 tysięcy ton ziemi. Podczas 2-letniej renowacji dach został w całości odkryty, stropy uszczelnione, a wał na nowo uformowany. Już za kilka miesięcy będzie tu rosła trawa. Wokół koszar pojawi się nowa roślinność. Finał prac będzie można podziwiać w połowie 2019 r.

Fort 8 jest próbą stworzenia miejsca, które idealnie połączy przestrzeń mieszkaniową, komercyjną i strefę do aktywnego odpoczynku. W ramach inwestycji powstają nie tylko osiedle i część komercyjna, ale odnowiony zostanie pobliski park, który będzie otwarty dla wszystkich mieszkańców Warszawy.