Ma 38 m kw. powierzchni. Jasne mieszkanie we Wrocławiu

Mieszkanie znajduje się w zabytkowym budynku byłego Urzędu Celnego we Wrocławiu. To budynek zbudowany ponad sto lat temu. Metamorfozę wnętrza przeprowadzili architekci z pracowni KODO.

Rewitalizacja budynków pozwala ocalić architektoniczne perełki przed zniszczeniem i wykreować przestrzeń do życia, charakteryzującą się niepowtarzalną urodą i niezwykłym klimatem. Mieszkanie znajduje się w centrum Wrocławia, tuż nad Odrą. Jego powierzchnia to 38 m kw. Inwestor póki co przeznaczył lokal pod krótkoterminowy wynajem, dlatego wnętrze stanowi jedną, dużą przestrzeń.

Maksymalne zachowanie atmosfery historycznego budownictwa było założeniem aranżacyjnym niewielkiego, niespełna 40-metrowego, przeznaczonego na wynajem okazjonalny mieszkania w centrum. Inwestorowi zależało na przeniesieniu kamienicznej elegancji starego budynku z początku XX wieku do jego wnętrza oraz umiejętnym połączeniu jej z nowoczesnymi akcentami. Najważniejszą rolę w mieszkaniu odgrywają wysokie okna, w których zachowano historyczny design – ich oryginalna forma oraz wpadające przez nie światło stanowią główny element dekoracyjny.

Kolejnym dekoracyjnym elementem są lustra umieszczone na górnych szafkach w kuchni – taka kompozycja znacząco wpływa na przestrzenną optykę połączonych stref funkcjonalnych.

Klimat starego budynku podbija drewniana jodełka francuska na podłodze, elementy z marmuru oraz sztukaterie ścienne i meblowe, a także – utrzymane w klasycznych formach z I połowy XX wieku tapicerowane krzesła i kanapa. Współczesne akcenty stanowią z kolei designerskie oprawy oświetleniowe i abstrakcyjna grafika ścienna.


Mieszkanie we Wrocławiu składa się z dwóch pomieszczeń – strefy dziennej, łączącej kuchnię, jadalnię, sypialnię, salon i korytarz oraz osobnej łazienki. Zachowano w nim przejrzysty podział na strefy użytkowe, przewidziano nawet niewielkie miejsce do pracy, a także przestrzeń do przechowywania.

fot. ZASOBY STUDIO, źródło: KODO

Czytaj też: Mieszkanie | WrocławWnętrza | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie