Ma 44 m kw. powierzchni. Małe mieszkanie w Pradze

Mieszkanie zaprojektowali David Neuhäusl oraz Matěj Hunal z pracowni NEUHĘUSL HUNAL. Małe mieszkanie znajduje się na parterze starego budynku.

Niewielki metraż sprawił, że projektanci musieli wprowadzić sprytne rozwiązania, które ułatwiają zachowanie porządku. W tym celu zbudowano podium, które jest jak wielki mebel do spania i przechowywania. Aranżację poprzedził generalny remont starego mieszkania. Dawną kuchnię, jadalnię i sypialnię połączono, wyremontowano łazienkę i hol wejściowy. Usunięto też drzwi do pomieszczenia dawnej sypialni.

Architekci przygotowali ten projekt dla swojego przyjaciela, dlatego dobrze znali jego potrzeby i oczekiwania. Małe mieszkanie ma dokładnie 44,5 m kw. powierzchni. Aby stworzyć wygodną przestrzeń do życia projektanci postanowili, że największą część zajmie strefa dzienna z salonem i aneksem kuchennym. Nie wydzielili zatem osobnej sypialni stosując ciekawy zabieg z miejscem do spania.

Głównym elementem wnętrza jest zatopiona w różu kuchnia. Po przeciwnej stronie zbudowano podium, które służy jako łóżko, schowek, biblioteka, garderoba i ława. To duży, wielofunkcyjny mebel, który idealnie pasuje do niewielkiej przestrzeni. Wcześniej w miejscu, w którym obecnie znajduje się podest była tradycyjna sypialnia. Orientacja łóżka i jego podwyższenie sprawiają, że budząc się właściciel spogląda na przyjemny, zielony krajobraz za oknem.


Mieszkanie podzielono zatem na dwie strefy wizualne. Łazienka, kuchnia, toaleta i korytarz utrzymane zostały w różowym kolorze. Takie właśnie są tutaj meble, kafelki i okładziny. Drugą kolorystyczną strefą jest wspomniane już podium, które wykonano ze sklejki brzozowej. Całość uzupełniono dodatkami w okrągłych kształtach, co nadało wnętrzu nieco miękkości.

fot. Radek Úlehla, www.radekulehla.com

Czytaj też: Mieszkanie | Wnętrza | Czechy | Praga | Sypialnia | whiteMAD na Instagramie