mieszkanie w kamienicy w krakowie

Ma 70 m kw. Mieszkanie w starej kamienicy w Krakowie

Mieszkanie w kamienicy w Krakowie zaprojektowali architekci z pracowni artystycznej IN. Chcieli połączyć motywy z przeszłości ze współczesnymi dodatkami.

Projekt mieszkania w kamienicy w Krakowie zaprojektowano korzystając z popularnej ostatnio gamy kolorystycznej. Dominują tu zgaszone beże, róż i błękit, które dodatkowo ocieplają elementy z drewna.

Architekci dobrze wiedzieli, gdzie projektują. Budynek posiadał już niesamowity belkowy sufit, który został wykorzystany jako integralna forma wnętrza. Nietypowy sufit stał się więc głównym elementem, który wpływa na charakter mieszkania. Wykorzystanie jego surowości pozwoliło projektantom na stworzenie miejsca współczesnego nawiązującego do surowych materiałów, ale także do samej kamienicy, która w latach swojej świetności cechowała się umiarkowaną liczbą ozdobników.

W głównej przestrzeni wnętrza pojawiło się kilka dodatków od polskich projektantów. Stół Sesame (TheGoodLiving) czy kilka miłych dla oka form z Ikera, a także meble retro wykonane przez Pastform Furniture.

Wszystkie przedmioty, wykończenie wnętrza miało przybrać jak najbardziej płynną formą, bez zbyt kanciastych kształtów, po to aby wnętrze ocieplić i pozwolić na swobodny ruch. Ich kolorystyka, ciepłe orzechowe drewno, zgaszone róże oraz mocniejsze wpadające w szarość błękity, wpasowują się w łagodny chevron na podłodze oraz wielkoformatowe lastryko – opisują autorzy projektu.

Architekci nie ingerowali w układ pomieszczeń, starali się jednak subtelnie oddzielić strefę prywatną (sypialnię) od pozostałej części mieszkania. Udało się to osiągnąć za pomocą stworzenia oryginalnych drzwi, prowadzących do sypialni, które dwustronnie wykończone zostały ozdobione kawałkami lustra. To celowy zabieg – fragmenty lustra odbijają atrakcyjny wizualnie sufit.

mieszkanie w kamienicy w krakowie


Na ścianach oraz cokołach malują się geometryczne plamy, nawiązujące do starych lamperii i sztukaterii, jednak posiadają one dosyć ubogą, surową formę wyrażoną kolorem i bardzo delikatnym detalem – dodają autorzy projektu.

Pracownia IN postawiła na lekką formę, nieco nieszablonową i otwartą na niecodzienne kształty, formy i połączenia. Całość można określić mianem klasyki w nowoczesnym wydaniu. Brawo zespół IN!

Czytaj więcej: Wnętrza | Kraków | Mieszkanie | Sztuka

źródło: IN Pracownia Artystyczna

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły