Ma 85 m kw. powierzchni. Białe mieszkanie na Mokotowie w Warszawie

Mieszkanie znajduje się na siódmym piętrze kameralnego budynku na Mokotowie w Warszawie. Z jego wnętrza rozpościera się atrakcyjny widok na panoramę miasta. Co ciekawe, mieszka tu architektka Dominika Zając, która przestrzeń zaprojektowała dla siebie.

Wnętrze  mieszkania bazuje na trzech kolorach: bieli, szarości oraz akcentach w odcieniach czerni.  Głównym założeniem było stworzenie przestrzeni delikatnej w odbiorze, nie narzucającej się, a skupiającej na funkcjonalności oraz prostych formach, w której każdy najmniejszy detal został skrupulatnie przemyślany przez projektantkę. Przestrzeni pozbawionej nadmiernego dekoratorstwa, dzięki czemu pozwalającej na uzupełnienie elementami codziennego funkcjonowania bez odczucia przytłoczenia.

Mieszkanie zostało podzielone na dwie strefy: dzienną, w której znajduję się salon z aneksem kuchennym, część gościnna, łazienka ogólnodostępna oraz master bedroom z garderobą i prywatną łazienką. Podział podkreśla prosta linia białych mebli, która od strony strefy dziennej tworzy zabudowę meblową kuchni, dalej przechodzi konsekwentnie w zabudowę części gościnnej, a na skrzyżowaniu ciągów komunikacyjnych zawija w stronę master bedroom, ukrywając przestrzeń gospodarczą oraz garderobę ogólnodostępną. Meble zostały wykonane wg indywidualnego projektu architektki przez firmę ProMebl. Aranżując wnętrze projektantce zależało na maksymalnym otwarciu przestrzeni, jednocześnie nie zakłócając potrzeb funkcjonowania, stąd pojawienie się szklanych ścian oraz zasłon dających w razie potrzeby niezbędną intymność gościom.

Salon skupia się wokół części wypoczynkowej, którą tworzy delikatna, jasnoszara sofa w towarzystwie wykończonych czarnym marmurem stolików kawowych polskiej marki Rosanero. Meble kuchenne zostały wykonane w sposób niestandardowy, tak aby wizualnie uniknąć efektu kuchni w salonie, a raczej stworzyć delikatne tło dla strefy dziennej. Całość sąsiaduje z częścią jadalnianą, stanowiącą akcent kolorystyczny. Znajdziemy tam piękny w detalu, drewniany stół wykończony matową czernią  duńskiej marki Bolia oraz „lewitującą” nad nim lampę,  która przykuwa wzrok swoim kształtem, stanowiąc ciekawy element dekoracyjny, tej samej firmy. Część gościnna wyposażona została w geometryczną sofę od B&B Italia w kolorze jasnej szarości. Ciekawym dodatkiem są tu elementy oświetlenia, charakterystyczny kinkiet Flos w kolorze czerni oraz duże, geometryczne lampy podłogowe.


Strefa master bedroom  skoncentrowana jest wokół zabudowy meblowej, stanowiącej wykończenie głównej ściany oraz wkomponowanego w nią łóżka  w kolorach jasnej szarości firmy Rosanero. W strefie zagłówka znajdują się szare lamelki w kolorze podłogi, powyżej natomiast, za białymi matowymi frontami skrywają się kolejne przestrzenie do przechowywania. Charakterystycznym elementem tej strefy są okrągłe, czarne stoliki pomocnicze marki Bolia, które swoim owalnym kształtem przełamują linie proste tej przestrzeni. Strefa master bedroom połączona jest z garderobą oraz łazienką pełnej wysokości przesuwnymi drzwiami w kolorze bieli, zlokalizowanymi w taki sposób aby optycznie powiększały przestrzeń przy ich otwarciu, dając tym samym sypialni troszkę więcej oddechu.

Łazienki, zarówno w strefie ogólnodostępnej jak i master, zostały zaprojektowane w tej samej konwencji. Na ścianach dominuje biel, w postaci płytek gresowych ułożonych wg projektu architektki. Minimalistyczne baterie w kolorze czarnego matu marki HushLab pięknie kontrastują z bielą i ortogonalnymi kształtami ceramiki tej samej marki. Całości dopełniają geometryczne lustra w towarzystwie subtelnych lamp w kolorze czerni. Posadzka w całym mieszkaniu została wykończona żywicą, w kolorze jasnej szarości, która ujednolica przestrzeń, tak samo jak zasłony oraz żaluzję, w kolorze podłogi.

Inn Architects to nowopowstałe biuro architektoniczne założone przez Dominikę Zając, architektkę z uprawnieniami, która po ponad dwunastoletnim doświadczeniu w zakresie projektowania architektury, postanowiła skupić się na tym, co od zawsze było jej marzeniem – projektowaniu wnętrz. Łącząc zdobytą wiedzę z pasją i doświadczeniem kreuje unikatowe wnętrza oparte na ergonomii, potrzebach funkcjonalnych właścicieli oraz w oparciu o spersonalizowaną estetykę.

Zdjęcia: Polewany Photos

Czytaj też: Warszawa | Mieszkanie | Wnętrza | Minimalizm | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły