fot. Daria Scagliola/Stijn Brakkee (źródło: MVRDV)

Ma ponad pięć lat. Sukces najbardziej wyjątkowej hali targowej na świecie

Markthal w Rotterdamie to nowoczesny bazar, który zajął centralną powierzchnię budynku mieszkalnego. Jego budowę zakończono pięć lat temu, a intrygujący projekt powstał w holenderskiej pracowni MVRDV.

Kiedy pięć lat temu otwarto Markthal mieszkańcy Rotterdamu zaglądali do niego z zaciekawieniem. Był to bowiem pierwszy taki koncept, w którym hale targową połączono z funkcją mieszkalną. I może nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie zaproponowana przez architektów forma. Budynek swym kształtem przypomina olbrzymią bramę. W ścianach bocznych i suficie urządzono mieszkania, a w centralnej części powstało miejsce dla sprzedawców warzyw i owoców. Do dyspozycji handlarzy oddano 100 stoisk.

W sumie powstało tutaj 228 apartamentów, które wyróżniają się tym, że częściowo mają szklane podłogi. Mieszkańcy mogą więc zerkać na to, co dzieje się kilkadziesiąt metrów pod nimi na gwarnym targowisku.

Dodatkowo wnętrze bazaru ozdobiono ogromnym malunkiem, na którym przedstawiono warzywa, owoce oraz świat zwierząt. Ten niezwykły mural wykonał duet holenderskich artystów: Arno Coenen i Iris Roska.

Markthal – fot. Ossip van Duivenbode (źródło: MVRDV)

Budowa Markthal rozpoczęła się w 2009 r. i trwała dokładnie pięć lat. Czyli tyle, ile właśnie minęło od jej otwarcia. Mamy nadzieję, żę projekt holenderskiego biura MVRDV wpłynie na kreatywność architektów w Polsce oraz przekona inwestorów, że warto realizować tak odważne projekty. Hala do dziś jest tłumnie odwiedzana przez mieszkańców Rotterdamu, dla których jest źródłem świeżych warzyw i owoców.

źródło: MVRDV