Elewacja PO remoncie

Ma mnóstwo zdobień. Kamienica przy ulicy Jasnej w Warszawie po remoncie

Kamienica położona jest przy ulicy Jasnej 10. To sporych rozmiarów budynek o pięciu kondygnacjach. Elewację kamienicy zdobią dekoracje w postaci masek, głów kwiatów, liści, gzymsów i boni. Wszystkie te elementy odzyskały blask.

Kamienica przy ulicy Jasnej przypomina o latach świetności tej części Warszawy. Przy ulicy Jasnej istniało bowiem wiele majestatycznych kamienic, siedzib przedsiębiorstw, banków i instytucji kultury. Do dziś przetrwała tylko część z nich. Kamienica zbudowana została w 1904 roku według projektu Dawida Landego. Budynek ma dwie fasady, pierwszą od ulicy Jasnej, a drugą od ulicy Sienkiewicza. Wszystkie charakteryzuje bogata secesyjna ornamentyka i wielkie witryny w parterowej części, w której działają sklepy.

W takim otoczeniu zbudowano bogato zdobioną siedzibę Banku Towarzystw Spółdzielczych (tak zwany dom Pod Orłami), Filharmonię Warszawską, której wygląd wynika z inspiracji paryską operą. Taka zabudowa sprawiła, że ulica stała się jedną z najbardziej eleganckich i wytwornych przedwojennej Warszawy. To tu swój czas spędzała ówczesna elita miasta.

Kamienica przy Jasnej 10 uległa częściowym zniszczeniom podczas II wojny światowej. Jej naprawę i remont przeprowadzono w pierwszej połowie lat 50. XX wieku. Do naszych czasów budynek przetrwał w stosunkowo dobrym stanie, ale pojawiły się zniszczenia, które niedawno naprawiono.

Efekt prac PRZED i PO

Wspólnota mieszkaniowa przeprowadziła w 2020 roku remont fasady od strony ulicy Jasnej, który był dotowany przez miasto. Dwa lata później przeprowadzono remont elewacji od strony ulicy Sienkiewicza. Jeszcze niedawno elewacja pokryta była tynkiem na bazie cementu pomalowanego na beżowy kolor i zabrudzona. Dzięki kolejnej dotacji udało się przywrócić oryginalny wygląd i tej części budynku.

Pierwszym krokiem prac było usunięcie odspojonych i kruszących się wypraw tynkarskich i uzupełnień, które dość nieudolnie wykonano kilkadziesiąt lat temu. Zespół remontowo-konserwatorski naprawił pęknięcia i detale – szczegółowość prac widać dobrze na zdjęciach przed i po. Dodatkowo fasadę pokryto środkiem, który zapobiega rozwojowi glonów i grzybów. Odnowione zostały też balustrady balkonów. Ostatnim etapem było malowanie – kolor został ustalony z konserwatorem zabytków podczas badań stratygraficznych.

źródło: UM Warszawa

Czytaj też: Zabytek | Warszawa | Elewacja | Metamorfoza | Detal | whiteMAD na Instagramie