Ma prawie 140 lat i za sobą 20 remontów – nowe życie kamienicy

O’ Neill Rose Architects to nowojorskie studio architektoniczne założone przez O’ Neill i jego żone Wiarę Rose. Architektom powierzono ciekawe lecz zarazem trudne zadanie, dzięki któremu udało się zapewnić nowe życie kamienicy znajdującej się na Upper West Side.

Wspomniana kamienica jest jedną z dziewięciu, które zaprojektował George’a H. Budlong w 1880 r. Teraz ponad 130 lat później nowe pokolenie architektów chce budynkowi przywrócić piękno i elegancję. Zadanie okazało się wbrew pozorom dość trudne, budynek bowiem w ciągu swojego istnienia był remontowany blisko 20 razy. Oznacza to, że bryła kamienicy uległa sporym zmianom, gmach ma inne proporcje i stracił zdobiące go detale. Architekci musieli więc analizować liczne archiwalne plany i uważać, by nie zatracić historycznej tkanki.

Architekci postanowili usunąć całe wnętrze kamienicy i zastąpić je solidniejszą konstrukcją stalową, która stać się miała podstawą do zrekonstruowania dawnej architektury. Fasadę zewnętrzną odtworzyli inspirując się sąsiednimi kamienicami, autorstwa tego samego architekta. Szczegóły takie jak: gzymsy, listwy przypodłogowe, tynki i wykończenia ścian mimo, że wykonano w bardziej współczesny sposób zdają się z szacunkiem odnosić do przeszłości kamienicy.

nowe życie kamienicy


Tutaj pojawia się polski akcent. W tym projekcie architekci pracowali z wykonawcami, którzy byli Polakami. I to właśnie ich określają mianem głównych artystów czuwających nad powodzeniem projektu, który dał kamienicy nowe życie.

Czytaj też: Kamienica | Renowacja | Metamorfoza

źródło: oneillarchitecture.com.au