fot. formulanone, Flickr.com, licencja: CC BY-SA 2.0 DEED

Ma prawie 40 km długości. Most Pontchartrain Causeway

Most Pontchartrain Causeway przecina jezioro Pontchartrain w południowo-wschodniej Luizjanie, w Stanach Zjednoczonych. Składa się z dwóch nitek, a długość jednej z nich wynosi 38,35 km. Dziś jest to jeden z najdłuższych mostów na świecie. Jego ogromna długość sprawia, że kierowcy przez większą część drogi nie widzą lądu po obu stronach.

Most bywa często nazywany The Causeway. To konstrukcja, która łączy od południa Metairie (przedmieścia Nowego Orleanu) ze zlokalizowanym na północnym brzegu miastem Mandeville. Pontchartrain Causeway składa się z dwóch nitki – pierwsza została wybudowana w 1956 roku; druga, równoległa, w 1969 roku. Most został zaprojektowany przez zespół inżynierów, a pomysł jego powstania przypisywany jest Ernestowi M. Loëbowi Jr., który zaczął formować go w 1948 roku. Obie nitki są podtrzymywane przez ponad 9500 betonowych pali. Każdy pal ma średnicę 55 cali.

Przejazd mostem jest płatny. Początkowo opłata pobierana była za przejazd w jedną oraz w drugą stronę. Aby zmniejszyć powstające korki zdecydowano, że opłata będzie pobierana tylko w jednym kierunku, ale wyniesie podwójną stawkę.

W 2005 roku most został uszkodzony z powodu huraganu Katrina. Jego stan techniczny pozwolił jednak na przejazd służbom ratunkowym. Wykonane szybko prace naprawcze pozwoliły uruchomić przeprawę 14 października 2005 r.

fot. Glenn, wikimedia.org, licencja: CC BY 2.0

Most Pontchartrain Causeway został wpisany do Księgi rekordów Guinnessa za najdłuższy ciągły odcinek nad wodą na świecie. Ma jednak pewne mankamenty. Most nie ma poboczy ani miejsc do zatrzymania, co może utrudniać prowadzenie akcji ratunkowych w przypadku wypadków. Innym jest dość surowe środowisko. Konstrukcja narażona jest na negatywne działanie słonej wody, przez co wymaga ciągłej konserwacji. Problematyczny jest też wiek mostu. Pierwsza z nitek ma prawie 70 lat, druga – 60. Zatem tylko kwestią czasu jest zastąpienie przeprawy nową konstrukcją. Póki co każdego dnia przejeżdża tędy kilka tysięcy samochodów.

Czytaj też: Stany Zjednoczone | Ciekawostki | Polecane | Beton | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły