Ma prostą formę. Jednorodzinny dom projektu Z3Z Architekci

Jego powierzchnia wynosi 180 m kw. Jednorodzinny dom zaprojektowali architekci z pracowni Z3Z Architekci – Mateusz Zajkowski, Kamila Woźniak i Agata Rakowska.

Projektując budynek architekci dokładnie przeanalizowali potrzeby domowników. Dom ma sporą wielkość, ale jednocześnie funkcjonuje jako parterowy – dzięki temu dostęp do wszystkich pomieszczeń jest łatwiejszy.

Parterowy dom jednorodzinny ma dwustanowiskowy garaż i składa się z dwóch wyraźnie zaznaczonych brył. Białe bryły z dachem dwuspadowym tworzą czytelną kompozycję. Są tej samej wysokości i szerokości, różni je jedynie długość.

Białe bryły budynku w miejscu otworów nabierają koloru drewna. Tarasy stanowią kontynuację otworu, z którego są wyprowadzone. Sprawia to wrażenie wyciętej ściany i położonej przed powstałym po niej otworze – opisują autorzy projektu.

“Forma wynika z funkcji” lub “Forma następuje po funkcji” – to maksyma wybitnego amerykańskiego architekta ery modernizmu Louisa Henryego Sullivana. W jej myśl projekty Z3Z ARCHITEKCI starają się być czytelne w formie i nie zawierać zbędnych elementów. w tym budynku dwie mocne bryły na zewnątrz odzwierciedlają podział funkcji wnętrza domu. Bryła frontowa z dużymi przeszklonymi otwarciami to część dzienna. Wysoki salon z jadalnią oraz kuchnia. Druga bryła – w tylnej części działki, dalej od ulicy to część nocna zawierająca wszystkie sypialnie domowników.


Charakterystyczny układ budynku pozwolił architektom stworzyć dwa podwórka. Jedno funkcjonuje jako rekreacyjne, jest osłonięte z dwóch stron budynkiem. Drugie podwórko powstało przed wejściem do domu. Podział ten najlepiej widać na zdjęciach.

źródło: Z3Z ARCHITEKCI

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Minimalizm | Drewno | Elewacja | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły