Mądry kompromis w Bydgoszczy. Zamiast płacht reklamowych, nowy mural.

Kompromis w Bydgoszczy – tak określić można wspólne stanowisko władz Bydgoszczy i właściciela jednej z kamienic w centrum miasta. Wcześniej, na ślepej ścianie kamienicy u zbiegu ulic Śniadeckich i Gdańskiej wisiały niezbyt estetyczne płachty reklamowe, które szkodziły wizerunkowi kamienicy, jak i historycznych ulic. Właściciel kamienicy po rozmowach z władzami miasta zgodził się zdjąć banery reklamowe, co pozwoliło na stworzenie na ścianie muralu, który powstał w partnerstwie z prywatną firmą, która zrekompensowała właścicielowi przychody z reklam. Efekt? Kompromis w Bydgoszczy, dzięki któremu wilk jest syty i owca cała.

 

Przez wiele lat na ścianie kamienicy widniały sporych rozmiarów banery reklamowe. Teraz to się zmieni. – Od jakiegoś czasy prowadzone były rozmowy z właścicielem kamienicy. Ostatecznie udało nam się zawrzeć kompromis. Na ścianie pojawi się mural pasujący do tej części miasta – mówi Marek Iwiński, miejski plastyk.

Oprócz elementu reklamowego na nowym muralu znajduje się sporo treści związanych z naszym miastem. Zobaczymy tam m.in. spichrze, Wieżę Ciśnień, czy Most Uniwersytecki. Nowy mural zyskał akceptację zarówno miejskiego plastyka, jak i miejskiego konserwatora zabytków.

Warto również zaznaczyć, że to nie pierwsza tego typu współpraca między miastem, a prywatnymi podmiotami. W 2020 roku  Podobny mural będący przykładem kompozycji artystyczno-reklamowej powstał w 2020 r. przy ul. Ogińskiego. – Jest to rozwiązanie, do którego będziemy dążyć. Na zmienną grafikę billboardów nie mamy wpływu. Często są to krzykliwe kolory, które nie są harmonijne z otoczeniem. Taka alternatywa to w pełni przemyślane, a nie przypadkowe formy. Zależy nam na tym, aby były to kompozycje artystyczne, w której komponent reklamowy jest ukryty, niedosłowny – dodaje Marek Iwiński.

Warto również zaznaczyć, że to nie pierwsza tego typu współpraca między miastem a prywatnymi podmiotami. W 2020 roku

Jeżeli interesuje Cię artykuły związane z Bydgoszczą i okolicą, kliknij TUTAJ!

Jeżeli interesują Cię artykuły związane z muralami, kliknij TUTAJ! 

źródło, zdjęcia: https://www.bydgoszcz.pl/ 

Czytaj też: Architektura w Polsce | Bydgoszcz | Murale | Zabytek | Kamienica | Elewacja | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły