Magazyn Bawełny w Łodzi

Magazyn Bawełny w Łodzi zostanie wyremontowany. Mamy wizualizacje!

Magazyn Bawełny w Łodzi, znajdujący się na terenie kompleksu Manufaktura zostanie wyremontowany. Jak zapowiada inwestor, spółka A&A, w murach poprzemysłowego obiektu powstanie przestrzeń biurowa klasy „A+” połączona z wyselekcjonowaną ofertą usługową. Magazyn Bawełny to charakterystyczny budynek na tyłach Manufaktury, znajdujący się przy skrzyżowaniu ulic Ogrodowej i Karskiego. Projekt przebudowy powstaje w pracowni Grupa5 Architekci. 

Magazyn Bawełny położony na terenie kompleksu handlowo-rozrywkowego Manufaktura długo czekał na ten moment – we wtorek (4 października) ogłoszono, że w 2023 r. rozpoczną się prace przy jego remoncie. Za inwestycję odpowiada łódzka firma A&A, która jest także właścicielem budynku.

Co powstanie w Magazynie Bawełny w Łodzi?

Po remoncie Magazyn Bawełny będzie inwestycją typu mixed-use – powstaną tu przestrzenie o różnym przeznaczeniu: biurowe i handlowe, uzupełniające wielofunkcyjność kompleksu Manufaktury. Obok biur klasy „A+”, które zajmą 8 500 m2 powierzchni, znajdzie się tu także miejsce dla usług (3 500 m2.) Przewidziano również ogólnodostępną przestrzeń z bogatą roślinnością i małą architekturą oraz pasaż, w którym będzie można odpocząć od miejskiego zgiełku.


“Rozumiemy zmieniający się świat i potrzebę stosowania zrównoważonego rozwoju, nie zapominamy jednocześnie o historii i naszym łódzkim dziedzictwie, dlatego nadanie nowych funkcji historycznemu budynkowi łódzkiego fabrykanta, jakim jest Magazyn Bawełny, to dla naszej firmy A&A zaszczyt” – powiedział Adrian Majsterek, przedstawiciel inwestora A&A Holding.

Budynek dawnego Magazynu Bawełny na terenie Manufaktury jest ulokowany w nieznacznym oddaleniu od fabryki. To, co kiedyś wymuszały względy bezpieczeństwa, dziś stanowi wielki atut dla inwestora. Firma A&A podkreśla doskonałe położenie inwestycji – sąsiedztwo lubianej przez łodzian i turystów Manufaktury, dostęp do 3,5 tys miejsc parkingowych, bliskość powstającego właśnie przystanku łódzkiego metra oraz komunikacji miejskiej, a także dobrze rozwiniętej infrastruktury rowerowej i drogowej.  W bliskim sąsiedztwie znajdują się także wysokiej klasy obiekty hotelowe, muzea oraz parki.

Magazyn Bawełny  w Łodzi będzie pierwszym w mieście budynkiem z certyfikatem BREEAM Outstanding, oznaczającym najwyższą jakość wykonania, przyjazność dla środowiska naturalnego oraz komfort dla przebywających w nim ludzi. Za komercjalizację części usługowych oraz zarządzanie obiektem po jego oddaniu do użytku odpowiedzialny będzie zarządca Manufaktury, firma Apsys Polska. Obecnie prowadzone są prace projektowe, za które odpowiada pracownia Grupa5 Architekci. Przebudowa ma ruszyć w 2023 r.

źródło: UM Łódź (um.lodz.pl) / wizualizacje: Grupa5 Architekci (http://www.grupa5.com.pl)

Czytaj też: Łódź | Metamorfoza | Renowacja | Zabytek | Historia | Architektura w Polsce