Magdalena Lesiak i jej barwne ilustracje. To plakaty do wnętrz

Jej wielką pasją jest tworzenie ilustracji. Magdalena Lesiak na swoich pracach przedstawia bohaterów w różnych życiowych sytuacjach, zwierzęta lub przedmioty. Kolorowe scenki odwołują się do konkretnych historii i związanych z nimi emocji. Plakaty i kartki jej projektu to minimalistyczne dzieła, które z powodzeniem zdobią wnętrza.

Magdalena Lesiak już przed studiami wiedziała, że swoją przyszłość chce związać z kulturą i sztuką. Życiowe wybory doprowadziły ją do Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, gdzie studiowała kulturoznawstwo. Jednak największy wpływ na jej twórczość miała samodzielna praca i zbierane doświadczenie. Początkowo w redakcji lokalnej gazety, w której tworzyła treści do rubryki kulturalnej. W redakcji zetknęła się z kwestią składu DTP, rozmieszczania treści, proporcji i czytelności przekazu, a jej pasja do projektowania rozwijała się intensywniej.

Później ta droga (jak wielu innych osób) wiodła przez korporację, ale ciągła praca ze sztywnymi regułami nie dawała mi satysfakcji. Zmieniłam korporację na instytucję kultury i wtedy podczas pracy nad wystawami innych osób, fotografików czy to lokalnych amatorów malarstwa, poczułam, że to dobry moment na rozszerzenie swoich działań na obszar ilustracji – przyznaje Magdalena Lesiak.

W pracy zajmowała się projektowaniem koncepcji wizualnych wystaw, tworzeniem plakatów wydarzeń kulturalnych i spotkań autorskich. Z czasem poczuła, że chciałaby się znaleźć po tej „drugiej” – twórczej stronie. Podjęła podyplomowe studia z projektowania graficznego i zaczęła wykonywać swoje pierwsze ilustracje.

Mazowszanka, portret

W pracach Magdaleny Lesiak możemy dostrzec minimalistyczną kreskę. Wprawdzie jej projekty powstają techniką cyfrową, ale nawiązują do tradycyjnego malarstwa olejnego i malowania gwaszem. Artystka uwielbia sztukę linearną, zabawę kolorami. Jej największą inspiracją są ludzie. To zarówno znane nazwiska jak David Bowie czy Dolly Parton, ale też zupełnie anonimowe. W przypadku Davida Bowiego artystka nie odnosi się wprost do jego osoby, ale w ilustracji „Let’s dance” nawiązuje do teledysku piosenki o tym samym tytule. W teledysku obserwujemy historie osób, które po włożeniu „wyjątkowych butów” zaczynają tańczyć, plakat Lesiak odwołuje się do tego motywu i przedstawia parę roztańczonych ludzi.

Na jej ilustracjach często pojawiają się przedmioty, detale, rytualne scenki, które towarzyszą ludziom każdego dnia. Przykład? Plakat „Dolly’s shoes” z kowbojskimi butami czy „Dzień dobry” z filiżanką wypełnioną poranną kawą. Innym ciekawym plakatem jest „Talerz babci”. Artystka ma do tego plakatu ogromny sentyment. – To jedna z pierwszych ilustracji, jakie wykonałam – mówi. Kolorowy, fajansowy talerz otrzymała w spadku od babci i dziś stanowi on cenną pamiątkę.

Let’s dance – plakat

W twórczym portfolio projektantki jest znacznie więcej motywów. Kolorowe plakaty tworzy z myślą o osobach, które cenią prostotę, minimalizm i unikatowość. Takie plakaty dostępne są w różnych formatach (A4, A3, A2) i z powodzeniem ozdobią wnętrza o przeróżnej estetyce. Plakaty Lesiak mogą być kolorowym akcentem na tle stonowanej przestrzeni. Kto wie, może wśród nich jest plakat, który ktoś z czytających ten artykuł postanowi wręczyć bliskiej osobie w prezencie? Jeśli tak to najlepiej w towarzystwie okolicznościowej kartki, z życzeniami od serca. Wszak Magdalena Lesiak tworzy również kartki.

Ilustracje i kartki Magdaleny Lesiak znajdziecie na jej oficjalnej stronie www.magdalenalesiak.com.

źródło: Magdalena Lesiak

Czytaj też: Grafika | Polscy projektanci | Wnętrza | Polecane | whiteMAD na Instagramie

BESTSELLERY W NASZYM SKLEPIE

przesuń i zobacz więcej