fot. M. Dobosiewicz

Mają ponad 130 lat. Dwa mosty nad Bobrem zostaną wyremontowane

To mosty kolejowe nad Bobrem, które łączą Wałbrzych Jelenią Górą. Spółka PKP PLK ogłosiła, że zajmie się ich kompleksowym remontem. Jednocześnie wyremontowanych zostanie kilka wiaduktów i osiem przejazdów.

Inwestycja zrealizowana zostanie w ramach KPO i pochłonie 125 mln zł. Dwa ponad 130-letnie mosty nad Bobrem znajdują się w Kotlinie Marciszowskiej między Sędzisławem a Marciszowem. Zbudowane zostały ze stali. Teraz kolejarze dokładnie odnowią przeprawy, zapowiadają ich wzmocnienie i zabezpieczenie. Prace obejmą też kamienne przyczółki i filary. Zapowiedź remontu cieszy, ponieważ konstrukcje są obecnie w fatalnym stanie. Na zdjęciach widać, że poszczególne elementy są pokryte warstwą rdzy. Wpływa to też na obniżenie dopuszczalnej prędkości pociągów.

Nie tylko mosty nad Bobrem zostaną wyremontowane. Dodatkowo odnowione zostaną cztery kamienne wiadukty w Wałbrzychu. Obiekty znajdują się kolejno przy ulicach: Gdyńskiej, Moniuszki, 1-go Maja i przy stacji Wałbrzych Fabryczny. Uwagę warto zwrócić na ten drugi obiekt. Wiadukt przy ulicy Stanisława Moniuszki zbudowany został w 1860 r. Prace mają sprawić, że podróż pociągiem z Jeleniej Góry do Wałbrzycha i odwrotnie będzie szybsza niż dziś.

Projekt „Prace na linii kolejowej nr 274 na odcinku Wrocław Świebodzki – Jelenia Góra – prace na szlaku Marciszów – Sędzisław, Wałbrzych Miasto – Wałbrzych Fabryczny oraz na obiektach inżynieryjnych” zrealizuje firma PORR. Po fazie projektowania, jesienią planowane są roboty. Szacowany czas realizacji inwestycji to 26 miesięcy.

fot. M. Dobosiewicz

W regionie znajduje się też inna cenna przeprawa kolejowa. Wiadukt kolejowy w Bolesławcu, który jest jednym z najdłuższych w Europie. w 2009 r. został gruntownie odrestaurowany. W centralnym miejscu wiadukt ma 26 metrów wysokości i 8 metrów szerokości. Więcej o tej konstrukcji pisaliśmy TUTAJ.

źródło: PKP PLK

Czytaj też: Kolej | Renowacja | Metal | Polecane | whiteMAD na Instagramie

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły