focha gdyni

Mała wielka rzecz! Detalami zmienili oblicze ulicy Focha w Gdyni

Ulica Focha w Gdyni przeszła wizualną transformację. Działacze stowarzyszenia Traffic Design zaprojektowali dla niej nowe elementy małej architektury. To między innymi tabliczki z nazwą ulicy i ogrodzenie domów.

Ulica Focha w Gdyni znajduje się pośrodku Wzgórza świętego Maksymiliana i zabudowana jest domami szeregowymi. Jak można wizualnie poprawić jej stan? Projektanci Traffic Design przeprowadzili metamorfozę ulicy projektując nowe detale. Dzięki zmianom uliczka zyskała unikalny klimat.

Projekt zrealizowany został w ramach Biennale Dizajnu i Sztuki Miejskiej.

Od wiosny 2020 r., w ramach Biennale, naszym poligonem doświadczalnym stała się ulica Focha. Wybraliśmy ul. Focha przez wzgląd na specyficzny układ i charakter zabudowy. To właśnie tutaj mieszkali architekci odpowiedzialni za powstawanie WZG. Ta wąska uliczka z pasmami domów szeregowych po obu stronach tworzy mikroświat w sercu dzielnicy. Na jej wyjątkowy klimat składają się wypełnione zielenią przedogródki, rytm zabudowy i różnorodność detali – tłumaczy Traffic Design.

Projektanci spotkali się z mieszkańcami, którym przedstawili swoją wizję nowego oblicza osiedla tj. odmienionych elewacji i detali, na które składają się znakowania budynków i kute, metalowe płoty. Cel był jeden: okiełznanie nieładu, który powstał na przestrzeni lat i zaburzył pierwotne założenia tych, którzy planowali od podstaw lokalną zabudowę.

focha gdyni

Sprawdź

Od czasów międzywojnia domy na ulicy Focha obrosły w płoty, numerki, lampki, daszki, sztukaterię, dodatkowe okienka i stolarkę z różnych materiałów. Niespójność kolorystyki, metaloplastyki i detalu architektonicznego złożyły się na chaotyczny krajobraz. Zespół Projektowy Traffic Design za cel postawił sobie nadanie ulicy spójnego charakteru, z równoczesnym uwzględnieniem wyjątkowości każdego z mieszkańców. Podjęliśmy się stworzenia stylu plastycznego, który mógłby być realizowany w wielu technikach, tworząc mozaikę pokrewnych sobie kształtów. Szukaliśmy tożsamości wizualnej, która nie sprowadzałaby się do unifikacji – opisuje Traffic Design.

Przy ulicy Focha mieszkali architekci, którzy odpowiadali za powstanie Wzgórza św. Maksymiliana. Nowe dekoracyjne elementy wykonali pracownia Mapalu oraz Flügger.

Czytaj też: Miasto | Gdynia | Meble miejskie | Wydarzenia  | whiteMAD na Instagramie

fot. Rafał Kołsut, źródło: Traffic Design, UM Gdynia