Małe i piękne. Ręcznie wykonane drewniane wazony

Autorami projektu Fragment.Vasen są Barbara Koniecka i Maximilian Stahl. To drewniane wazony, które produkują ręcznie. Projekt trafił do finału konkursu make me! 2023, który organizowany jest przy Łódź Design Festival.

Drewniane wazony młodych projektantów powstają z wykorzystaniem odpadów postprodukcyjnych. Mimo drewnianej otoczki z powodzeniem do środka można nalać wodę. Ich wnętrze chroni bowiem warstwa wosku pszczelego, dzięki któremu drewniane wazony są wodoodporne. Z kolei naturalne oleje chronią ich zewnętrzną powierzchnię.

Fast fashion wpływa na projektowanie produktów. Szeroka oferta sieciowych sklepów z artykułami wyposażenia wnętrz daje możliwość ciągłego przemeblowywania wnętrz za stosunkowo niewielkie pieniądze. Masowo produkowane, niskiej jakości akcesoria, szybko stają się niepotrzebnym odpadem – mówią autory projektu.

Dlatego w swojej pracy projektowej chcą iść inną drogą. Ich wazony są ręcznie robione. Każdy egzemplarz jest unikatowy i powstaje z drewna pochodzącego z upcyklingu w przemyśle drzewnym. Celem jest pokazanie naturalnego piękna materiałów. Dzięki rozłupywaniu siekierą autorzy podkreślają charakterystyczną, szorstką strukturę drewna.

Stosując wosk pszczeli do impregnacji, można rozszerzyć zastosowanie drewna w kontakcie z wodą. Ta decyzja o naturalnych zasobach pozwala uniknąć pokrycia chemicznymi lakierami i stworzyć przedmioty, które są w pełni biodegradowalne.


O projektantach:

Barbara Koniecka studiowała na Akademii Pedagogiki Specjalnej, którą ukończyła z wyróżnieniem. Podczas drugich studiów na kierunku Product Design na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, rozwinęła pasję do wykorzystywania tradycyjnych materiałów w eksperymentalnych procesach. Z kolei Maximilian Stahl dorastał w południowych Niemczech i ukończył University of Applied Sciences w Schwäbisch Gmünd. Studiował dwa semestry na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie pogłębiał swoje umiejętności w zakresie obróbki drewna i projektowania mebli. Tam rozpoczął pracę nad różnymi projektami, wprowadzając innowacyjne techniki rzemieślnicze w celu poszerzenia powszechnego zastosowania drewna.

źródło: Łódź Design Festival

Czytaj też: Naczynia | Detal | Drewno | Polscy projektanci | whiteMAD na Instagramie

 

Najpopularniejsze

najczęściej czytane artykuły