Małe mieszkanie w Poznaniu. Architektka projektowała je dla siebie

Małe mieszkanie w Poznaniu zaprojektowała dla siebie sama architektka – Alicja Szmal-Baehr, założycielka pracowni Alicja Szmal Studio. Architekt projektując dla siebie, może sobie pozwolić na większą swobodę i mniej typowe rozwiązania. Założenia projektowe tego małego mieszkania były dwa: przede wszystkim szczerość, a po drugie – wygoda. 

Forma wynika z funkcji a materiały niczego nie imitują. Meble są drewniane, zasłony i dywan w stu procentach naturalne, lampy stalowe, kwiaty, nieodłączny element tego wnętrza wprowadzający kolor inny, niż wszystkie neutralne biele, beże, szarości i drewno – żywe.

Mimo wszystko, z powodu ograniczonego budżetu, pojawiły się laminowane elementy. Laminaty zastosowano jedynie na białych frontach, gdyż taka biel nie udaje żadnego materiału, którym nie jest. Drugi cel to stworzenie poczucia wygodnej przestrzeni, która nie przytłacza ani swoimi małymi rozmiarami, ani nadmiarem wyposażenia.

Aby ograniczyć poczucie ciągłego przebywania w kuchni, a to wrażenie niewątpliwie towarzyszy wszystkim małym wnętrzom z aneksami kuchennymi, zdecydowano się część kuchni niejako zamknąć w szafie. Podczas wypoczynku kuchnia jest zamknięta i salon staje się przyjemnym wnętrzem do odpoczynku. Aby nie marnować przestrzeni i ograniczyć wydatki, zastosowano w tym celu zawiasy otwierane na 180 stopni zamiast droższych i bardziej skomplikowanych systemów obrotowo – wysuwnych, które potrzebują więcej miejsca. A tu każdy centymetr był na wagę złota. Jednak fronty zaprojektowano w taki sposób, aby nie przeszkadzały podczas użytkowania kuchni – prawy front można „położyć” na ścianie kominowej a lewy na dodatkowej szafce, nie blokując wygodnego dostępu do lodówki. Dzięki temu ergonomia pracy w tej przestrzeni nie odbiega od standardowych kuchni. Główny blat roboczy znajduje się na wyspie, która od strony salonu wygląda jak piękny, drewniany mebel na tle białej ściany.

Okrągły, drewniany stół można rozłożyć i wygodnie pomieścić przy nim nawet osiem osób. Funkcję jadalni oddzielono czarnym kolorem.W całym mieszkaniu starano się uzyskać jak najwięcej przestrzeni do przechowywania przy jednoczesnym uniknięciu wrażenia, że wnętrze jest zastawione szafami. Dlatego wszystkie zabudowy mają fronty od posadzki do sufitu, aby wyglądały jak ściany.

Na posadzce jest mikrocement. Dzięki gładkiemu wykończeniu nie zmniejszamy optycznie wnętrza, a brak listew przypodłogowych sprawia wrażenie, że pomieszczenia są wyższe, niż standardowe 260cm.  Sofa narożna składa się z dwóch szezlongów, które można łatwo połączyć w dodatkowe miejsce do spania dla gości.

Sypialnia ma nietypowy, trapezowy kształt, dlatego zabudowano skośną ścianę w szafie, aby poprawić tę przestrzeń i jak najlepiej ją zagospodarować. W łazience za jednym z luster kryje się pralko – suszarka, a nad wanną zastosowano deszczownicę, aby branie prysznica było jak najbardziej komfortowe. Duże, okrągłe lustro ma za zadanie powiększyć przestrzeń, a jego podświetlenie – wprowadzić przytulność do tego wnętrza.  Jak wam się podoba małe mieszkanie w Poznaniu autorstwa Alicji?

Zdjęcia: Kinga Mądro / https://kingamadro.com/
Projekt: Alicja Szmal Studio / https://alicjaszmal.com/

O pracowni: 
Alicja Szmal Studio – pracownia powstała w 2017 roku. Realizuje prywatne projekty dla klientów z całej Polski i zagranicy. W procesie projektowania kieruje się wiedzą i zmysłem estetycznym tak, aby łącząc piękno z funkcjonalnością, oddać w ręce klientów projekt dopracowany w każdym detalu i spełniający zarówno oczekiwania Inwestorów jak i standardy samej pracowni.

To nie pierwsze mieszkanie zaprojektowane przez Alicję, które publikujemy w whiteMAD. Poniżej inne mieszkanie spod ręki architektki: DOM W BORÓWCU POD POZNANIEM. JEST NOWOCZESNY I PRZYTULNY. 

Czytaj też: Architektura w Polsce | Polscy projektanci | Poznań | Mieszkanie | Wnętrza | Styl skandynawski