Drzewka z Pustyni Błędowskiej wycinane są w ramach ochrony siedlisk. W tym roku małe sosny trafią do mieszkańców regionu. Wcześniej trafiały na śmietnik.
Na pomysł rozdania choinek wpadli przedstawiciele Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego i władze gminy Klucze. Drzewka wycięte będą w ramach akcji ochrony tego miejsca. Pustynia Błędowska jest bowiem obszarem chronionym w ramach sieci Natura 2000. Jej atut to unikatowy ekosystem, który stanowi największy w Europie Środkowej obszar występowania piasku i wydm charakterystycznych dla krajobrazu pustynnego.
Dlaczego drzewa w ogóle są wycinane? Tu warto wspomnieć roślinę szczotlichę siwą. To gatunek
trawy, który świetnie radzi sobie w warunkach, które dla wielu innych roślin byłyby zbyt trudne. Wraz z innymi roślinami, na przykład wilczomleczem sosnka i macierzanką piaskową, tworzy ciepłolubne śródlądowe murawy napiaskowe – siedlisko tak cenne, że między innymi dla jego ochrony na Pustyni Błędowskiej utworzono obszar Natura 2000. Jednak na terenach tych całkiem dobrze radzą sobie również siewki sosny, skutecznie zagłuszającej niewielkie napiaskowe rośliny. Stąd, by chronić murawy napiaskowe, małe sosny muszą być wycinane.
W okresie Bożego Narodzenia dekorujemy drzewa światełkami, bombkami i łańcuchami oraz kładziemy pod nimi prezenty dla naszych najbliższych. Najczęściej wykorzystujemy do tego świerki i jodły. Może w tym roku warto wykorzystać sosnę z Pustyni Błędowskiej, wyciętą po to, by chronić inne gatunki – informuje Zespół Parków Krajobrazowych.
Drzewka będzie można odebrać w sobotę 18 grudnia przed Urzędem Gminy w Kluczach. Dla chętnych istnieje możliwość samodzielnego wybrania i wycięcia drzewka dzień wcześniej – takie spotkanie odbędzie się w piątek 17 grudnia o godzinie 12 przy punkcie widokowym Róża Wiatrów.
Po świętach drzewko można dorzucić do kompostownika, ocieplić jej gałązkami rośliny ogrodowe czy wykorzystać jako ściółkę dla roślin kwasolubnych.
Czytaj też: Ciekawostki | Ekologia | Las | whiteMAD na Instagramie
źródło: Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego