Kościół św. Franciszka z Asyżu i św. Klary, znany również jako „Mały Asyż”, to wyjątkowa świątynia i kompleks klasztorny w Tychach, które nawiązują do średniowiecznej architektury i symboliki franciszkańskiej. Zaprojektowany przez znanego architekta Stanisława Niemczyka, kościół ten, będący w budowie od ponad 20 lat, wyróżnia się wyjątkową koncepcją oraz bogatą symboliką nawiązującą do życia i duchowości św. Franciszka z Asyżu. Świątynia zaplanowana została na planie krzyża franciszkańskiego, co podkreśla jej głębokie powiązania z tradycją.
Historia kościoła sięga maja 1999 roku, kiedy arcybiskup Damian Zimoń wyraził zgodę na budowę świątyni na działce podarowanej przez Grzegorza Czardybona. Zaledwie miesiąc później, podczas pielgrzymki do Polski, papież Jan Paweł II poświęcił kamień węgielny. W październiku 1999 r. biskup Stefan Cichy poświęcił plac pod budowę, a prace rozpoczęły się w maju 2000 roku pod nadzorem o. Wawrzyńca Jaworskiego. Z biegiem lat, kościół stał się miejscem wielu inicjatyw, takich jak coroczna organizacja żywej szopki na Boże Narodzenie.
Durski, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
W sierpniu 2002 r., podczas wizyty na krakowskich Błoniach, papież Jan Paweł II poświęcił także kamień węgielny dla kaplicy Miłosierdzia Bożego, która została włączona w struktury świątyni. Wkrótce do kaplicy sprowadzono relikwie św. Ojca Pio oraz św. Klary, nadając miejscu szczególny wymiar duchowy.
Kościół św. Franciszka z Asyżu i św. Klary imponuje nie tylko swoją architekturą, ale i detalami nawiązującymi do życia i dzieła św. Franciszka. Zbudowany z jasnego dolomitu z Libiąża oraz betonu barwionego na brązowo, odwołuje się do architektury umbryjskiej – regionu, z którego pochodził św. Franciszek.
Budynek obejmuje kościół górny i dolny. W górnej części znajduje się kaplica Matki Boskiej Bolesnej, której drewniany sufit oraz ołtarz nawiązują do panoramy Asyżu. Na ołtarzem znajduje się dodatkowa, ośmioboczna wieżyczka, a naprzeciw umieszczono wolnostojącą chrzcielnicę, nad którą umiejscowiono kopię grobu św. Franciszka. Dolny kościół mieści dwie kaplice inspirowane Asyżem – Porcjunkuli i kaplicą grobu św. Franciszka. Znajdują się tam także kaplica Boskiego Miłosierdzia i krypta sakramentu pokuty.
Symbolika jest integralnym elementem całego kompleksu. Teren, na którym wzniesiono Mały Asyż, miał kształt trójkąta, a dawną granicę tego miejsca wyznaczała figura Matki Bożej z Dzieciątkiem, ufundowana w 1893 roku. W projekcie kościoła zaplanowano pięć wież, nawiązujących do ran Chrystusa oraz stygmatów św. Franciszka: cztery o wysokości 40 metrów, symbolizujące gwoździe, oraz piątą, stalową, przypominającą płomień – ma ona symbolizować serce Jezusa. Docelowo wieża ta osiągnie wysokość 70 metrów.
Kościół i klasztor od początku były przestrzenią spotkań i modlitwy, która jednoczy lokalną społeczność wokół wartości franciszkańskich. Z powodu braku miejsca na cmentarz, w 2010 roku utworzono kolumbarium na około 600 urn, odpowiadając na potrzeby wiernych. Dzięki wyrazistej architekturze i inspirującym odniesieniom do Asyżu, tyski Mały Asyż stał się wyjątkowym miejscem kultu, pielgrzymek i refleksji dla odwiedzających.
Źródło: nowinytyskie.pl, tychy.naszemiasto.pl
Czytaj też: Architektura w Polsce | Ciekawostki | Architektura sakralna | Tychy | Kamień | whiteMAD na Instagramie