Mały design pod chmurką, czyli jak dobrze wypoczywać latem

Zacisze domowego ogrodu lub tarasu, to miejsca, w których najchętniej spędzamy czas w upalne, letnie dni. Dobrze zaprojektowana, outdoorowa przestrzeń oraz odpowiednio dopasowane meble i dodatki to gwarancja tego, że odpoczniemy komfortowo. Architekci ze Studio O. opowiedzieli o obecnie panujących trendach w projektowaniu przydomowej strefy relaksu.

W outdoorowej przestrzeni najważniejszy jest kontakt z otaczającą zielenią – to właśnie rośliny zapewniają relaks i poczucie komfortu związanego z przebywaniem na świeżym powietrzu. Jak przekonuje Grzegorz Goworek ze Studio O. – Kolorystyka i faktura materiałów nawiązująca do natury to wiodący zachodnioeuropejski i światowy trend w projektowaniu tego typu przestrzeni. Architekt dodaje, że najlepsze meble mają ergonomiczne kształty i często traktuje je się jako rzeźby w terenie. Zasadzie tej hołdują projektanci marki DEDON, która specjalizuje się w produkowaniu mebli outdoorowych. Kolekcja TIBBO stworzona przez duet Edwarda Barbera i Jay’a Osgerby’ego wielu z pewnością zachwyci prostotą i funkcjonalnością. Stoliki kawowe w naturalnych barwach, ogrodowe fotele, kanapy oraz dwa leżaki dobrze komponują się z pełną zieleni przestrzenią i pozwalają na tworzenie wielu stylowych aranżacji.

Meble w ogrodzie, a topografia

Nie ma uniwersalnych przepisów na idealną architekturę krajobrazu. Każdy teren jest inny i należy uwydatnić w nim to, co najbardziej atrakcyjne. Aga Kobus ze Studio.O. podpowiada, że dobrym pomysłem jest ukierunkowanie komunikacji wizualnej na najbardziej atrakcyjne punkty widokowe – ścianę roślin, daleki horyzont – Warto wykorzystać pierwotną topografię terenu podkreślając naturalne wyniesienia lub intymne zakątki, czy punkty widokowe. Niezwykły nastrój tych miejsc wzbogacą atrakcyjne dodatki w postaci lampionów, czy poduch. Wyjątkowy klimat w ogrodzie tworzy oświetlenie. Kolekcja LOON od marki DEDON. To duże, wyraziste lampy, przypominające kształtem balony, oprawione w drewniane ramy. Ich ciepłe światło tworzy atmosferę relaksu.

W stronę słońca

Grzegorz Goworek przekonuje, że strefy przeznaczone do odpoczynku powinny być lokowane tak, by były naświetlone – czyli od strony południowej. – Większość roślin jest światłolubna, a chcemy ich towarzystwa. Taka lokacja determinuje wykorzystanie zadaszenia przyjemnie zacieniającego miejsce wypoczynku w formie żagla, parasola lub baldachimu – podkreśla architekt. Jako dopełnienie pełnej słońca przestrzeni, sprawdzą się meble MBRACE od DEDON. Kolekcja zaprojektowana przez Sebastiana Herknera wykonana została z drewna tekowego i łączy w sobie elegancję i funkcjonalność. Krzesła i leżaki zachowują organiczny kształt siedziska, co ma gwarantować komfort użytkowania. Meble DEDON dostępne są w Studio Forma 96.