Dom z basenem

Mały dom z basenem. Zbudowali go nasi sąsiedzi

Budynek zaprojektowali architekci z pracowni SENAA architekti, dom z basenem stanął w miejscowości Podluží w Czechach.

Budynek powstał na niewielkiej, pochyłej działce z widokiem na wzgórza Palava. Wieś, w której został zbudowany posiada dość chaotyczną zabudowę domów jednorodzinnym. Architekci stanęli więc przed wyzwaniem stworzenia domu, który nie będzie dominował nad otoczeniem, ale uspokoi wygląd wioski.

W efekcie powstał budynek, który od strony ulicy jest bardzo prosty, a od strony ogrodu skrywa dużo więcej funkcji. Zaprojektowany ogród stanowi przedłużenie strefy dziennej. Architekci wykorzystali pochyły teren, ukrywając część pomieszczeń pod poziomem ulicy.

Na parterze urządzono pokój dla gości, sypialnię, łazienkę, saunę i pomieszczenie techniczne. Główna część mieszkalna znalazła się na piętrze. Właściciele mogą tam korzystać z gabinetu, biblioteki, toalety, spiżarni oraz przesiadywać w strefie dziennej.

Dom z basenem


Uzupełnieniem budynku jest altana zaprojektowana jako drewniany pawilon z zewnętrzną kuchnią i pomieszczeniem na sprzęt ogrodowy. W piwnicy zbudowano małą winiarnię.

Sam ogród, mimo ograniczonej powierzchni oferuje dużo funkcji. Zbudowano tam basen z prysznicem, strefę relaksu oraz wydzielono miejsce do uprawy ziół. Dom z basenem ma w sumie 158 m kw. powierzchni. Ciekawostką jest dach, który w części zaprojektowany został jako płaska, zielona powierzchnia.

Czytaj też: Dom jednorodzinny | Minimalizm | Drewno | Elewacja

fot. Alex Shoots Buildings (www.alexshootsbuildings.com)