Mały dom

Mały dom z dużym dachem. Tak mieszkają nasi sąsiedzi

Mały dom o nazwie LO zaprojektowała Lina Koníček Bellovičová. Zbudowano go w miejscowośći Chřiby w Czechach.

Budynek powstał w malowniczym regionie na południu Czech. Jego właściciel uwielbia bliskość natury i często udaje się na wędrówki po lesie. Jeszcze kilka lat temu inwestor prowadził życie współczesnego nomady. Posiadał działkę w środku lasu i zawsze marzył, aby zbudować tam nowoczesną chatę. Taką, do której mógłby przenosić się wiosną i latem, dzieląc życie z zawodowymi obowiązkami w mieście. Marzenie udało się spełnić.

Zadaniem architektów było zaprojektowanie budynku, który będzie połączony z otaczającą przyrodą. Ważne, aby dom był tani w utrzymaniu, przyjazny naturze i pomieścił ciemnię fotograficzną. Inwestor jest bowiem amatorem fotografii. Co ciekawe, właściciel miał też konkretne oczekiwania wobec materiałów budowlanych. Chciał, aby dom zbudowano z betonu konopnego. To materiał, który twardnieje przez kilka lat i podczas tego procesu pobiera dwutlenek węgla z otoczenia, oczyszczając w ten sposób powietrze. Dodatkowo beton konopny ma doskonałe właściwości izolacyjne, można go łatwo poddać recyklingowi i jest odporny na szkodniki, ogień i pleśń.

Mały dom


W efekcie powstał parterowy budynek, którego dach mocno wystaje poza obrys ścian. W ten sposób powstało zadaszenie okalające dom z każdej strony. Tuż pod dachem widać belki konstrukcyjne, które wewnątrz stały się elementem dekoracyjnym. W centralnej części budynku znalazły się ogromne przeszklenia. To przesuwne okna – wystarczy kilka sekund, aby je rozsunąć i “połączyć” dom z sielskim krajobrazem.

Budynek ma piwnicę. To tam powstała ciemnia i pomieszczenie gospodarcze. Wyżej budynek podzielony został na część dzienną z aneksem kuchennym, łazienkę i sypialnię.

Dach pokryty został zielenią, dzięki czemu budynek wizualnie wtapia się w naturę i jest dobrze ocieplony. Choć obecnie budynek pełni funkcję letniskowego domu to właściciel zaznacza, że chętnie przeniesie się do niego na stare lata. Wszak blisko zieleni będzie mu bardzo przyjemnie.

Czytaj też: Dom | Czechy | Domek letniskowy | Drewno | Wnętrza

fot. BoysPlayNice (www.boysplaynice.com)