Mały, wielki krok! W Łodzi rozbetonowano chodnik, dla drzewa

Pomysł tej akcji to inicjatywa samych mieszkańców, którzy chcieli pomóc rosnącym w okolicy drzewom. W efekcie rozbetonowano chodnik i posadzono nową zieleń.

Eko inicjatywa mieszkańców zrealizowana została przy ulicy Rydzowej na Teofilowie w Łodzi. Rośnie tam kasztanowiec, który wcześniej był szczelnie zasłonięty betonowymi płytami. Akcja ich usunięcia ma sprawić, że drzewo będzie lepiej rosnąć.

Usunięcie płyt sprawi, że system korzeniowy drzewa będzie miał łatwiejszy dostęp do wody. Kolejnym aspektem przemawiającym za rozbetonowaniem otoczenia drzewa był dopływ powietrza. Niewiele osób wie, że drzewa oddychają właśnie korzeniami, dlatego teren wokół pnia warto pozostawić niezabudowany.

Inicjatywa spodobała się pracownikom łódzkiego Wydziału Kształtowania Środowiska (WKŚ). Uzgodnili oni z zarządcą ulicy i biurem inżyniera miasta projekt zmian w pasie drogowym, a następnie wykonawca zdemontował płyty chodnikowe wokół drzewa.

Przy okazji posadziliśmy jeszcze rośliny zadarniające. Mamy nadzieję, że stworzenie na ul. Rydzowej niewielkiej rabaty, która będzie atrakcyjna cały rok, umożliwi dalszy wzrost kasztanowca. Chcemy, aby to działanie było początkiem większej akcji na terenie całego miasta, dlatego też serdecznie zachęcamy wszystkich mieszkańców do kontaktu. Jeśli widzicie takie drzewa w swojej okolicy, zgłoście je nam, zadziałamy – mówi Anna Wierzbicka, dyrektor WKŚ.


Wszystkich czytelników w Łodzi zachęcamy do tego, aby sprawdzili stan drzew w swojej okolicy i jeśli znajdą podobny przykład zgłosili potrzebę usunięcia betonowych płyt wysyłając wiadomość na adres wks@uml.lodz.pl.

źródło: lodz.pl

Czytaj też: Ciekawostki | Łódź | Ekologia | Zieleń | whiteMAD na Instagramie