Mamy to! Pawilon Polski w Dubaju zwycięzcą World Expo Awards

Pawilon Polski na EXPO w Dubaju autorstwa polskiej pracowni WXCA i szwajcarskiego studia Bellprat Partner otrzymał nagrodę the Best Large Pavilion w konkursie World Expo Awards organizowanym przez EXHIBITOR Magazine.

Jak mówili prowadzący ceremonię, Pawilon Polski był faworytem od samego początku. 17 jurorów z całego świata uznało, że to jeden z najbardziej „eleganckich i wysublimowanych pawilonów, dzieło sztuki, dojrzałe, edukacyjne, inspirujące doświadczenie. Pawilon, który niczego nie narzuca odwiedzającym”, jest zrównoważony, subtelny w wyrazie, oddający w piękny sposób, za pomocą metafory ptaków w locie, ideę mobilności.

Piękno zwycięża

Docenienie naszego dzieła przez międzynarodowe jury ekspertów niezwykle nas twórców cieszy i napawa dumą. Opowieść, którą prowadziliśmy językiem architektury, o polskiej kreatywności inspirowanej naturą, współistnieniu człowieka i natury, naszej wspólnej odpowiedzialności za planetę, sile jedności w różnorodności, jest ważnym głosem w światowej dyskusji, jaka toczy się w Dubaju – mówi Marta Sękulska-Wrońska z WXCA, współautorka pawilonu.

Autorzy Pawilonu Polski i wystawy zaproponowali spójną, immersyjną przestrzeń, która zapada w pamięć zwiedzającym. Unikalny polski motyw – rzeźba kinetyczna uosabiająca stado ptaków w locie, okalająca budynek i przenikająca do wnętrza obiektu, nie pozwala pozostać obojętnym i skłania gości do zatrzymania się i wielozmysłowego doświadczenia tego przestrzennego zjawiska.

Pawilon Polski na EXPO 2020 w Dubaju

Pawilon motywuje do eksploracji bogactwa naturalnego, kulturalnego, intelektualnego Polski. Zaprasza do wspólnej fascynacji mądrością natury, poznawania źródeł polskiej kreatywności. Inspiruje i zachęca do zatrzymania się i głębszej refleksji nad wpływem jednostki na losy świata i planety, siłą różnorodności. Pozwala doświadczyć, że każdy z nas jest częścią wspólnoty a nasze działania mają znaczenie.

Oprócz stałej wystawy w Pawilonie Polski można oglądać też wystawy czasowe. Jedną ze zorganizowanych w marcu była wystawa „Landscapes of leisure”, poświęcona polskim budynkom, które powstały w celach wypoczynkowych. Wystawę zorganizował Instytut Adama Mickiewicza we współpracy z Muzeum Architektury we Wrocławiu. Naszą relację z tego wydarzenia znajdziecie TUTAJ.

Twórcy budynku i wystawy:

Zespół WXCA: Marta Sękulska-Wrońska, Szczepan Wroński, Michał Czerwiński, Anna Dobek-Lenczewska, Anna Majewska-Karolak, Paulina Kucharska, Małgorzata Gilarska, Piotr Łosek. Zespół Bellprat Partner, Szwajcaria: Xavier Bellprat, Raphael Barbier, Iwan Funk. Projekt konstrukcji i instalacji: WSP POLAND, WSP MIDDLE EAST: Krzysztof Bielazik, Łukasz Koc, Marcin Zimmer, Kamila Kajczyńska, Piotr Wrzosek, Katarzyna Bednarczyk-Kozłowska, Antoni Balcerzak, Andre Peterson, Alexander Castellanos.

Za koordynację udziału Polski w Expo odpowiada Polska Agencja Inwestycji i Handlu. Magazyn whiteMAD jest oficjalnym patronem medialnym Pawilonu Polski.

Czytaj też: Ciekawostki | WXCA | Drewno | Pawilony naszych sąsiadów na Expo | whiteMAD na Instagramie

źródło: materiały prasowe, WXCA

zdjęcia: PAIH