Pomnik z Wrocławia przedstawiający sylwetki Żołnierzy Niezłomnych (Anty-Soviet Partisans’ Memorial) wygrał w międzynarodowym konkursie na najlepsze dzieło sztuki w przestrzeni publicznej CODAawards 2024! Monument otrzymał aż dwie główne nagrody – zwyciężył w kategorii „Public Spaces” (nagroda przyznawana przez międzynarodowe jury) oraz w głosowanie publiczności z całego świata („People’s Choice”).
Odsłonięty 8 maja tego roku we Wrocławiu Pomnik Żołnierzy Niezłomnych został doceniony przez zarówno przez publiczność z całego świata, jak i przez jurorów w konkursie CODAawards 2024. Pomnik otrzymał największą liczbę głosów w plebiscycie publiczności z całego świata „People’s Choice”. Pierwsze miejsce przyznało mu również międzynarodowe grono jurorów w najbardziej licznej kategorii „Public Spaces”.
CODAward przyznawana jest za najlepsze dzieło sztuki w architekturze i przestrzeni publicznej na świecie. ze względu na swą nowatorską i niezwykle ciekawą formę oraz umiejętność zgromadzenia wokół projektu różnych środowisk i instytucji.
„Dzieło, w którym odchodzi się od tradycyjnego bohaterskiego żołnierza z pomników z przeszłości, przywołuje głęboki, niesamowity smutek i nawiedzający strach przed opętaniem okropnościami wojny.” – Ilene Shaw, dyrektorka wykonawcza NYCXDesign, założycielka i producentka pawilonu projektowego, dyrektorka generalna Shaw Co. Productions
Centrum Historii Zajezdnia było wiodącym podmiotem organizującym powstanie pomnika i rozpoczęło działalność edukacyjną wokół monumentu, pokazując dramatyczne losy żołnierzy pierwszej i drugiej konspiracji.
„Ten pomnik jest niemym świadectwem ofiary, którą poniosło całe pokolenie powojenne, a jego największą winą i dramatem było to, że po wojnie nie chciało zgodzić się na porządek przyniesiony do Polski na sowieckich bagnetach. Często znajdowali się oni w sytuacji dramatycznej i bez wyjścia, stojąc przed wyborem: iść do więzienia, poddać się brutalnym śledztwom, być skazanym w procesach politycznych, które najczęściej kończyły się wyrokami śmierci lub dożywotniego więzienia, albo walczyć w lasach, ukrywać się.”– dr Andrzej Jerie, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia
Pomnik Żołnierzy Niezłomnych, którego odsłonięcie nastąpiło 8 maja 2024 r., stanął na skwerze przy zbiegu ulic Glinianej, Borowskiej i Dyrekcyjnej. Rewitalizacja i zagospodarowanie terenu sprawiły, że miejsce to stało się bardziej przyjazne dla mieszkańców i turystów. Autorami projektu i wykonawcami pomnika są wrocławscy artyści Tomasz i Konrad Urbanowiczowie z pracowni Archiglass. Centrum Historii Zajezdnia oraz Tomasz i Konrad Urbanowiczowie z pracowni Archiglass dziękują za wszystkie oddane głosy i zapraszają do zobaczenia oficjalnych wyników: https://www.codaworx.com/codaawards/2024-codaawards-winners.
Pomnik z Wrocławia wśród najlepszych na świecie
Pomnik Żołnierzy Wykęltych / Anty-Soviet Partisans’ Memorial
To Pomnik Żołnierzy Niezłomnych – sugestywna instalacja autorstwa Tomasza i Konrada Urbanowiczów – w symboliczny sposób pokazuje sytuację całego pokolenia, które po 1945 roku znalazło się w sytuacji bez wyjścia.
Projekty Tomasza i Konrada Urbanowiczów z wrocławskiej pracowni Archiglass są doskonale znane mieszkańcom stolicy Dolnego Śląska – kojarzymy szklane jajo, czyli portiernię w sieni łącznika między Uniwersytetem Wrocławskim a Kościołem Uniwersyteckim, czy szklany portal Pasażu pod Błękitnym Słońcem w rynku.
A realizacje Archiglass mają też szansę podziwiać warszawiacy (szklane dekoracje budynku Sądu Najwyższego), czy urzędnicy i turyści w Strasburgu (rzeźba „Zjednoczony Świat” znajduje się na dziedzińcu Parlamentu Europejskiego).
W 2021 roku, w plebiscycie 30 Kreatywnych Wrocławia, Tomasz Urbanowicz został laureatem w dziedzinie kultura/sztuka/dizajn. Zaś rok później, wspólnie z synem Konradem, nagrodzono go CODAaward w kategorii „Liturgical” za „Ducha palatium”, wyjątkową realizację na poznańskim Ostrowie Tumskim.
Najlepsza przestrzeń sakralna na świecie jest w Polsce. Szklane Palatium z Poznania z nagrodą!
Nie tylko Wrocław. Poznań już wygrał!
Warto zaznaczyć, że Polska ma na swoim koncie zwycięstwo w konkursie CODAawards. W 2022 roku ta sama pracownia została nagrodzona w konkursie za najlepszą przestrzeń sakralną na świecie. Nagroda trafiła do Tomasza i Konrada za stworzenie Szklanego Palatium w, które można podziwiać na poznańskim Ostrowie Tumskim. (Więcej w artykule powyżej lub pod linkiem TUTAJ)
źródło: Wrocław / wroclaw.pl
zdjęcia: Adam Stelmaszek / materiały prasowe Centrum Historii Zajezdnia / https://zajezdnia.org/
Czytaj też: Architektura w Polsce | Wrocław | Ciekawostki | whiteMAD na Instagramie | Historia | Rzeźba