„Nie bądź obojętny!” – to słowa przyświecające działalności Mariana Turskiego, byłego więźnia Auschwitz i ocalonego z Holokaustu. Wybitny historyk, dziennikarz i działacz społeczny, którego przesłanie poruszyło wiele osób na całym świecie, odsłonił właśnie swój mural w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu.
Mural z wizerunkiem Mariana Turskiego nie bez powodu pojawił się na budynku Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu – instytucji od 35 lat działającej na rzecz porozumienia polsko-niemieckiego i prowadzącej liczne działania związane z edukacją historyczną i obywatelską. Poprzez udział w licznych przedsięwzięciach w MDSM, Marian Turski jest osobą od wielu lat związany z instytucją.
Mural, którego autorem jest lubelski artysta Łukasz Majerowski, powstał w ramach projektu „Dom według wartości” organizowanego wspólnie przez MDSM i Fundację Konrada Adenauera. Jest on kontynuacją działań o charakterze edukacji obywatelskiej, które zostały zainicjowane pięć lat temu, w związku z przypadającym wówczas jubileuszem 30-lecia działalności MDSM-u.
Naszym celem jest dyskusja wokół zagadnień związanych z kondycją uniwersalnych wartości humanistycznych, na których zasadza się nasza praca, we współczesnym świecie. Do rozmowy zapraszamy przedstawicieli życia publicznego, których dorobek i działalność są tożsame z ideami, promowanymi w naszym Domu – informują pracownicy MDSM.
Wcześniej w ramach projektu powstały już murale z wizerunkiem Jurka Owsiaka i Andrzeja Seweryna. Do znamienitego grona w tym roku dołączył Marian Turski, który spogląda z muralu, pytając „Unde malum? Skąd zło?”. Odsłonięciu muralu towarzyszyła rozmowa z Marianem Turskim prowadzona przez Leszka Szustera, dyrektora MDSM. Spotkanie można obejrzeć on-line, jest ono dostępne tutaj.
Warto przypomnieć, że w Oświęcimiu można znaleźć więcej murali odwołujących się do pokojowego przesłania miasta nad Sołą. O niektórych z nich pisaliśmy w tym miejscu.
Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu jest instytucją edukacyjną powołaną przez Akcję Znaku Pokuty. Służby dla Pokoju i Miasto Oświęcim przy wsparciu byłych więźniów KL Auschwitz. Instytucja jest położona na styku miasta Oświęcim i byłego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Wyjątkowa jest nie tylko jego misja, ale także architektura. Duży ogród, jasne sale seminaryjne, dobrze wyposażona biblioteka oraz zespół wolnostojących, lekkich, parterowych pawilonów mieszkalnych oferują szeroką przestrzeń do spotkania i refleksji. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.mdsm.pl.
Czytaj też: Ciekawostki | Murale | Sztuka | Wydarzenia | whiteMAD na Instagramie
Tekst: Tomasz Kobylański
Zdjęcia: Krzysztof Janik